Alkoholové poškodenia pečene

Alkoholové poškodenia pečeneAlkoholové poškodenia pečene je označenie pre celú skupinu chorobných stavov, ktoré vznikajú vplyvom pôsobenia alkoholu na pečeňové tkanivo. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, rizikových faktoroch, prejavoch, diagnostike a liečbe týchto chorobných stavov.

Príčiny a rizikové faktory


Príčinou je konzumácia alkoholu, viac ohrození sú najmä chronickí alkoholici, hoci k istým formám poškodenie pečene môže dôjsť aj pri nárazovom nadmernom príjme alkoholu u inak príležitostne alebo výnimočne pijúceho človeka.

Medzi rizikové faktory sa celkom iste radí denný prísun alkoholu, pričom za relatívne neškodné považujeme cca 2 decilitre vína denne.

Akékoľvek vyššie dávky alkoholu sú už rizikové. K poškodeniu pečene alkoholom sú najviac citlivé ženy a ľudia, ktorí už majú nejaké iné s alkoholom nesúvisiace ochorenie pečene (napr. hemochromatóza, vírusová žltačka typu C, Wilsonova choroba, primárna biliárna cirhóza a pod.) a ľudia s nedostatočnou výživou, nedostatkom vitamínov

Formy postihnutia

Rozlišujeme tri základné formy chorôb pečene, ktoré súvisia s alkoholom – alkoholová steatóza, akútna alkoholická hepatitída a chronický zápal s prechodom do cirhózy.

1. Alkoholová steatóza

Túto chorobu môžeme do slovenčiny preložiť ako stukovatenie pečene, ktoré je vyvolané alkoholom.

Vzniká po nárazovom nadmernom užití alkoholu aj u pravidelných konzumentov.

Väčšinou sa nijako neprejavuje a zistíme ho ľahkým zvýšením pečeňových testov a zvýšený obsah tuku v tkanive pečene nájdeme aj na ultrazvuku.

Pri abstinencii sa stav pomerne rýchlo upravuje. Je vhodné si uvedomiť, že alkohol nie je jediným dôvodom stukovatenia pečene, viac nájdete v príslušnom článku. (alkoholové poškodenia pečene)

2. Akútna alkoholová hepatitída

V tomto prípade ide o zápal pečeňového tkaniva, ktorý nevzniká na základe infekcie, ale kvôli poškodeniu pečene alkoholom.

Kým stukovatenie pečene by sme našli prakticky po každom väčšom alkoholovom excese, alkoholová hepatitída vzniká zriedkavejšie. Je rôzne závažná, niekedy sa prejavuje „len“ bolesťami pod pravým rebrom a zväčšením pečene, inokedy môže mať príznaky akútneho zlyhania pečene.

3. Alkoholová cirhóza

Ak ide o alkohol, potom cirhóza pečene vzniká pri jeho dlhodobom nadmernom užívaní, tj. u alkoholikov.

Môžeme ju opísať ako chronický zápal pečene nasledovaný chaotickou a neorganizovanou nevratnou prestavbou pečeňového tkaniva, ktorá narúša jeho funkciu.

Cirhóza zvyšuje riziko vzniku rakoviny pečene a má mnoho ďalších komplikácií.

Diagnostika

Veľmi dôležitý je rozhovor s pacientom, kedy musíme zistiť, koľko pije alkoholu denne a či bol v nedávnej dobe nejaký alkoholový exces.

Z krvných odberov nás najviac zaujímajú pečeňové testy, je však vhodné zhodnotiť aj iné hodnoty (hladiny minerálov, obličkové parametre a pod.).

Fyzikálne vyšetrujeme brucho na prípadnú bolestivosť, niekedy môžeme nahmatať zväčšenú pečeň.

Zo zobrazovacích metód má veľký význam ultrazvuk, ktorým zhodnotíme stav pečeňového tkaniva a môžeme diagnostikovať ako stukovatenie pečene, tak rôzne zmeny typické pre cirhózu.

Ďalšie vyšetrovanie sa riadi stavom pacienta a nálezmi vyššie zmienených vyšetrení.

Alkoholové poškodenia pečene a ich liečba

Základom liečby je zákaz pitia alkoholu, prípadne zahajujeme liečbu zhoršenej funkcie pečene u cirhózy, či liečenia akútneho zlyhania pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkoholicke-poskozeni-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  3 Comments

  1. Zistili mi cirhozu. liečila som sa. Dvaroky som nepila. Pred nedávnom som každý večer začala popíjať červené víno. Začalo ma bolieť pod rebrom na pravej strane Chcem podotknť že po ličbe som mala vynikajúce výsledky. Pohoršila som si tak že môžem umrieť?

   1. Janka neumieraj!
    červené víno je ťažké, bolesť znamené problém v tráviacom trakte. Popíjať vo dvojici, aby sa Ti menej ušlo vína.

   2. Bohužiaľ áno, ja mám tiež cirhózu, počas choroby som len občas vypila biele víno, nie každý deň a stav sa mi zhoršil tak, že mám krvácanie z pažerakových varixov, ktoré sú bohužiaľ smrteľné, a sú príčinou zhoršenia cirhózy, ja som sa akosi zatiaľ zachránila a čakám na transplantáciu pečene, dožijem sa???
    Neodporúčam piť ani zriedkavo pri cirhóze.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button