Zvracanie kávovej usadeniny
Zvracanie kávovej usadeniny je obávaný príznak, s ktorým sa v nemocnici u prijímaných pacientov stretávame relatívne často, a preto je dobré mať o ňom určité informácie. Stav môžeme definovať ako zvracanie žalúdočného obsahu, ktorý je výrazne tmavý a na pohľad pripomína zvyšok klasickej čiernej kávy s usadeninou. V rade učebníc sa iste dočítate, že ide o príznak krvácania do hornej časti tráviaceho traktu, to však zďaleka nezahŕňa celý zoznam možných príčin.
Zvracanie kávovej usadeniny príčiny:
1. Krvácanie do tráviaceho traktu
Krvácanie do hornej časti tráviacej trubice je samozrejme najtypickejšou príčinou zvracania kávovej usadeniny.
Obraz kávovej usadeniny vznikne za situácie, keď sa krv dostane do žalúdka, kde je natrávená (čím stmavne) a následne sa vyvráti.
Najčastejšími príčinami je krvácanie pri ťažkej refluxnej chorobe pažeráka, pri Mallory-Weissovom syndróme, pri vredovej chorobe žalúdka a krvácania z pažerákových varixov.
Presnejší zoznam možných príčin nájdete v článku o zvracaní a vykašliavaní krvi.
2. Prekážka brániaca v odchode potravy zo žalúdka
V tomto prípade dochádza k natráveniu potravy v žalúdku, odkiaľ sa už potrava kvôli prekážke nemôže dostať ďalej do čreva a následne ich vracia.
Farba je rôzna, ale v mnohých prípadoch môže byť tráviaca strava tmavšia, čo vedie k vysloveniu diagnózy zvracania kávovej usadeniny, hoci krvácanie je následnými vyšetreniami vylúčené.
Príčin môže byť viac, pomerne často sa stretávame s poruchou pasáže potravy pri deformácii dvanástnika vplyvom vredovej choroby a nezriedka môže podobnú situáciu spôsobiť rakovina dolnej časti žalúdka, ktorá svojim rastom zúži jeho dutinu.
3. Gastroparéza
Gastroparéza je v podstate ochabnutie žalúdka, v ktorom sa potom môže hromadiť potrava.
Dôsledky sú podobné ako vo vyššie uvedenom odseku s tým rozdielom, že nie je prítomná jasná prekážka. Stav je typický pre starých ľudí a chronických diabetikov.
4. Vplyv potravy
Ak človek zje, či vypije niečo tmavšie (napr. tmavá omáčka, káva) a s odstupom začne z nejakého dôvodu zvracať, môžu mať zvratky tmavú prímes a dotyčný dostane (v podstate mylnú) nálepku „zvracanie kávovej usadeniny“.
Vykonané vyšetrenie potom nezistí žiadnu jasnú patológiu. Najmä u starších pacientov nejde o až tak raritné situácie, ako by sa napríklad mohlo zdať.
Zvracanie kávovej usadeniny a diagnostika
Pri vyslovení podozrenia na zvracanie kávovej usadeniny musí byť po anamnéze a fyzikálnom vyšetrení (eventuálne po stabilizácii stavu pacienta) vykonaná gastroskopia, ktorej výsledok by mal určiť ďalší postup.
Pri náleze zdroja krvácania, alebo jasnej prekážky spôsobujúcej narušenie priechodu tráveniny je diagnóza stanovená.
Ak máme podozrenie na prítomnosť prekážky až niekde nižšie v tenkom čreve, kam kamera endoskopu nedohliadne, možno vykonať pasáž tráviaceho traktu kontrastnou látkou.
Liečba
Terapia závisí na vyvolávajúcej príčine. Krvácanie je väčšinou stavané endoskopicky, prekážky brániace priechodu potravy si niekedy vynútia chirurgické riešenie.
Pri gastroparéze môže pomôcť dočasné zastavenie prísunu potravy, podávanie prokinetík a vnútrožilová hydratácia chorého pomocou infúzií.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvraceni-kavove-sedliny
Použité zdroje: základné zdroje textu