Gastroparéza

Gastroparéza Gastroparéza je synonymum pre poruchu vyprázdňovania žalúdka. Ide o nepríjemný problém, ktorý komplikuje množstvo chorobných stavov. Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny gastroparézy


Podstatou zhoršeného vyprázdňovania žalúdka býva narušenie funkcie nervov, ktoré ovládajú žalúdočnú svalovinu a zaisťujú tak posun potravy.

Tieto nervy fungujú nezávisle na našej vôli. K ich narušeniu najčastejšie dochádza u dlhodobo neliečenej cukrovky.

Okrem toho sa hybnosť žalúdka spomaľuje u silných fajčiarov a u pacientov s Parkinsonovou chorobou. K narušeniu nervosvalového prenosu v žalúdku dochádza aj u sklerodermie, čo je autoimunitné ochorenie spojivových tkanív.

Poškodenie funkcie nervov ovládajúcich pohyblivosť žalúdka sa objavuje aj po rozsiahlejších operačných zákrokoch v dutine brušnej.

Prejavy

Porucha sa zvyčajne prejavuje nechutenstvom, častejším zvracaním nedostatočne strávenej potravy, veľmi rýchlym nasýtením pri jedle a častým grganím.

Vzhľadom k rozkladajúcej sa potrave v žalúdku postihnutý trpí zápachom z úst. Potrava sa môže ľahšie vracať do pažeráka, čo vyvoláva pálenie záhy.

U niektorých ľudí sa však gastroparéza nemusí výrazne prejavovať a tiaže ťažkostí rozhodne nemusia zodpovedať závažnosti nálezu.

Diagnostika

Gastroparéza môže byť vypátraná na základe vyššie uvedených ťažkostí, alebo ju nachádzame náhodne pri gastroskopii.

Pacient je naposledy večer pred gastroskopiou, od polnoci až do vlastného vyšetrenia už neje a nepije. U zdravého človeka by sme v takomto prípade mali pri vyšetrení nájsť prázdny žalúdok.

U gastroparézy nájdeme žalúdok viac či menej plný rozkladajúcej sa potravy, ale väčšinou sa nám podarí prístrojom dôjsť až do čreva – nenájdeme žiadnu prekážku.

Pri vyšetrení môžeme na vlastné oči pozorovať zníženú až prakticky nulovú hybnosť žalúdočnej svaloviny.

Liečba

Človek by mal prijímať dobre stráviteľnú úplnú potravu.

Na zrýchlenie hybnosti žalúdočnej svaloviny podávame lieky zo skupiny prokinetík, ktoré sa zvyčajne užívajú niekoľkokrát denne.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/porucha-vyprazdnovani-zaludku-gastropareza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button