Grganie

grganieGrganie znamená spätný únik vzduchu zo žalúdka, čo je sprevádzané zvukom vznikajúcim pri rozkmitaní horného pažerákového zvierača (oddeľujúceho pažerák od hltana). Väčšinou sa jedná o neškodnú a normálnu vec, ktorá je v našej kultúre iba spoločensky nevhodná, avšak niekedy môže súvisieť s niektorými chorobami.

Viac o grganí a jeho príčinach sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny grgania:

1. Prehĺtanie

Pri prehltaní jedla a tekutín prehĺtame aj veľké množstvo vzduchu. V žalúdku sa potom vytvorí vzduchová bublina, ktorú po určitej dobe vygrgneme.

V niektorých kultúrach je odgrgnutie si po jedle vyjadrením, že nám jedlo chutilo.

2. Sýtené nápoje

V tomto prípade sa vzduchová bublina v žalúdku vytvorí z bubliniek oxidu uhličitého, ktorý je rozpustený v nápoji.

Po nahromadení vzduchu ho potom vygrgneme.

3. Antacidá

Jedná sa o voľne predajné prípravky zo skupiny zlúčenín proti prekysleniu žalúdka.

Antacidá sú látky na báze uhličitanov, ktoré chemicky reagujú so žalúdočnou kyselinou za vzniku vody a oxidu uhličitého. Vzniknutý oxid uhličitý je plyn, ktorý môžeme vygrgnúť.

4. Refluxná choroba

Niekedy časté grganie znamená narušenie funkčného a anatomického vzťahu medzi pažerákom a žalúdkom, ktoré vyvoláva návrat kyslého žalúdočného obsahu a k jeho poškodzovaniu.

Okrem grgania sa typicky objavuje pálenie záhy.

5. Porucha vyprázdňovania žalúdka

Odborne sa označuje ako gastroparéza. Má viacero príčin, pomerne často sa s ňou stretávame ako s komplikáciou u mnoho rokov trvajúcej cukrovky (zvyčajne cukrovka 1. typu alebo 2. typu).

Cukrovka narušuje okrem iného aj nervy ovplyvňujúce pohyblivosť tráviaceho traktu a to vedie k hromadeniu potravy v žalúdku. Nechutenstvo, časté grganie a zápach z úst sú bežnými sprievodnými prejavmi.

Ako riešenie zvyčajne podávame lieky na zrýchlenie pohybu tráviaceho traktu (prokinetiká).

Diagnostika

Ak je grganie časté a ak je sprevádzané ďalšími príznakmi ako sú občasné bolesti brucha alebo pálenie záhy je možné vykonať gastroskopické vyšetrenie, ktoré nás môže informovať o anatomických pomeroch v pažeráku a žalúdku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rihani

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button