Vyliec.sk > Príznaky > Krvný výron

Krvný výron

Krvný výronKrvný výron (hematóm, alebo aj známy názov modrina) vzniká v situácii, keď sa krv vyleje do okolitého tkaniva. To býva najčastejšie dôsledkom úrazu, ale aj ochorenia obehovej sústavy. Viac o tejto problematike sa dozviete v tomto článku.

Príčiny krvného výronu:


1. Úraz

Najčastejšie sa krvný výron vyskytuje pri tupom úraze, prudkom narazeniu či silnom tlaku. Dôjde totiž k poškodeniu ciev, čo následne vyvolá vyliatie krvi do tkaniva. Dôsledkom toho je modrá až fialovomodrá škvrna. Jej sfarbenie sa časom mení a prechádza do hnedej, neskôr do žltohnedej farby a nakoniec túto škvrnu ani nevidno. Za tým stojí náš imunitný systém, ktorého bunky pohltia krvné farbivo, čo spôsobuje spomínané vyblednutie.

Okrem škvrny sa objavuje aj opuch či bolesť modriny na dotyk. Horšou komplikáciou krvného výronu je vznik krvnej zrazeniny, ktorá u niektorých ľudí (s cukrovkou alebo s ochorením zrážanlivosti krvi) dokáže upchať cievu.

2. Hemofília

Hemofília je dedičné ochorenie, ktoré spočíva v poruche zrážanlivosti krvi a následne aj s nadmerným krvácaním. Existuje niekoľko foriem tejto choroby, no vždy dochádza k častejšej tvorbe modrín a to už aj pri slabom buchnutí.

Ďalšou komplikáciou choroby je aj vykrvácanie, ktoré môže nastať už pri ľahkých poraneniach. Okrem toho môže chorý trpieť aj častým krvácaním z nosa, krvácaním do tráviaceho traktu, krvácaním do močových ciest či krvácaním do mozgu.

3. Nedostatok krvných doštičiek

Nedostatok krvných doštičiek (odborne trombocytopénia) súvisí s narušením zrážania krvi. Krvné doštičky zabezpečujú zastavenie krvácania. Preto sa ich nedostatok spája s modrinami. Trombocytopénia je dôsledkom najmä ochorení (napríklad leukémia), ale aj užívania liekov (hlavne heparín) či chemoterapie.

4. Cushingov syndróm

Cushingov syndróm je vzácne ochorenie, ktoré súvisí s nadmernou produkciou kortizolu. Kortizol je steroidný hormón, ktorý sa tvorí v kôre nadobličiek. Tento hormón spĺňa niekoľko úloh v organizme, napríklad zabezpečuje metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov alebo podporuje organizmus v záťažových situáciách (stres, infekčné choroby a iné).

Cushingov syndróm má mnoho príznakov, ktoré sa týkajú kože (zlé hojenie rán, krvný výron či tenká koža), srdcovo-cievnej sústavy (vyššie riziko chorôb tejto sústavy), kostí (rednutie kostí), psychiky (únava, depresia, porucha pamäti) či metabolizmu (svalová slabosť – dôsledok zlého metabolizmu bielkovín; cukrovka).

5. Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré nedovoľuje chorému stráviť glutén (lepok). Ak by došlo ku konzumácii glutén, dôjde k vzniku imunitnej reakcii, ktorá narúša sliznicu tenkého čreva a dochádza k jej zápalu. Preto sa príznaky ochorenia týkajú obzvlášť tráviaceho traktu. Zaradíme tu najmä hnačky, nadúvanie, plynatosť či bolesť brucha.

Okrem toho dochádza aj k narušeniu vstrebávania vitamínu K, čo zapríčiňuje častejší výskyt modrín (nedostatok vitamínu D sa vyskytuje aj pri cirhóze pečene).

6. Portálna hypertenzia

Portálna hypertenzia je ochorenie, ktoré spôsobuje dlhodobo zvýšený krvný tlak vo  vrátnicovej žile. Vrátnicová žila (vrátnica alebo aj portálna žila) je jednou z najvýznamnejších žíl organizmu. Vychádza totiž z tenkého čreva a vedie krv do pečene (krv obsahuje všetky dôležité živiny).

Zvýšený krvný tlak v tejto žile vedie k sklonu na vznik krvného výronu. Ďalšími príznakmi ochorenia je vnútorné krvácanie, zväčšenie pečene a sleziny či strata telesnej hmotnosti.

7. Ebola

Ebola je infekčné vírusové ochorenie, ktoré dokáže až zabíjať. Dva týždne po nakazení sa objavujú prvé príznaky eboly – horúčka, bolesti svalov, bolesti hlavy a krvácavé stavy (najmä do kože, slizníc a tráviaceho traktu). Nedostatok krvi následne vedie k zlyhávaniu vnútorných orgánov. Ak sa choroba nelieči, končí smrťou pacienta.

8. Aneuryzma

Aneuryzma je choroba ciev, ktorej podstata je vo vydutí krvnej tepny. Vydutie tepny je najčastejšie v dôsledku génov, aterosklerózy či vysokého krvného tlaku. Aneuryzma sa nemusí nijako prejavovať a príznaky závisia od druhu poškodenej tepny.

Medzi hlavné prejavy ale zaradíme tlak a bolesť na hrudi, bolesť hlavy a brucha, dýchavičnosť či krátkodobú stratu vedomia. Komplikáciou je však stav, keď dôjde k prasknutiu tepny. To sa prejaví akútnymi ťažkosťami, ktoré môžu viesť až k smrti pacienta.

Diagnostika

Lekárovi veľmi pomôže vaša anamnéza, kedy svojimi slovami vysvetlite ťažkosti, ktoré vás trápia (napríklad či sa krvný výron objavuje už pri ľahkom narazení a iné dôležité informácie). Dôležitou informáciu je aj výskyt chorôb v rodine (jedná sa najmä o hemofíliu).

Na presné určenie diagnózy bude potrebné najmä vyšetrenie krvného obrazu. Niekedy však môžu byť nutné aj ďalšie vyšetrenia, napríklad CT vyšetrenie či ultrazvuk (obe dajú lekárovi prehľad o stave vašich ciev).

Ako liečiť krvný výron

Ak krvný výron vznikne ako dôsledok úrazu, môžete použiť studený obklad, ktorý zníži prekrvenie. Okrem toho dochádza aj k zmierneniu opuchu. Hemofília sa nedá úplne vyliečiť, a preto sa často vykonáva aj transfúzia krvi. Pri tejto chorobe sa môžu užívať aj také lieky, ktoré rozpúšťajú krvnú zrazeninu.

Liečba Cushingovho syndrómu spočíva v niekoľkých metódach, napríklad chirurgický zákrok (pri nádore), neurochirurgický zákrok, radiačná liečba (Leksellov gama lúč) či lieky. Ak krvný výron spôsobuje celiakia, budete musieť dodržať bezlepkovú diétu. V ťažších prípadoch sa môžu užívať aj kortikoidy.

Portálna hypertenzia sa najčastejšie lieči liekmi, ktoré znižujú krvný tlak v portálnej žile. Ebola je ochorenie, ktorej liečba nie je celkom jasná. Preto prebieha len v špeciálnych centrách. Aneuryzma sa ťažko lieči a dosť dôležitú úlohu hrá zdravý životný štýl.

Okrem toho sa môžu užívať doplnkové lieky, ktoré znížia riziko praskliny na tepne (napríklad lieky na zníženie tlaku). Existujú aj ďalšie metódy, napríklad chirurgický zákrok.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Kedy navštíviť lekára

Krvný výron sa objavuje u každého a všetci sme sa s ním už určite stretli. Treba si dať ale pozor, lebo nejde len o kozmetickú vadu. Môže ísť aj o predzvesť závažného ochorenia. Preto keď sa u vás často objavujú modriny (najmä pri veľmi slabých poraneniach), navštívte lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.