Nadúvanie

Nadúvanie je fenomén, ktorý spôsobuje plyn prechádzajúci cez tráviaci systém človeka. Nadmerné nadúvanie môže byť nepríjemné a spôsobuje, že sa cítite nepríjemne v spoločnosti. Dá sa však kontrolovať zmenami stravovania a životného štýlu. Nadúvanie je bežný biologický proces a je to niečo, čo každý pravidelne zažíva. Niektorí ľudia pociťujú vetry iba niekoľkokrát denne, iní oveľa viac, ale priemer sa odhaduje na asi 5 až 15 krát denne.
Keď prehltnete jedlo, vodu alebo sliny, taktiež prehltnete malé množstvo vzduchu, ktoré sa zhromažďuje v tráviacom systéme. Plyny môžu vznikať aj pri trávení jedla. Telo sa musí zbaviť nahromadenia tým, že ho vylúči análnym otvorom (plynatosť) alebo orálnym otvorom (grganie).
Niekedy si ani nevšimnete, že ste vypustili vetry, pretože väčšina plynov je bez zápachu a často sa uvoľňujú v malom množstve.
Vetry z nadúvania majú nepríjemný zápach, len ak obsahujú zapáchajúce plyny, napríklad síru. Je však dôležité si uvedomiť, že je úplne normálne, že plyn, ktorý vylúčite, niekedy zapácha.
Príčiny nadúvania:
Nadmerné nadúvanie môže byť spôsobené prehĺtaním väčšieho množstva vzduchu alebo jedlom, ktoré je ťažké stráviť.
Môže tiež súvisieť so zdravotným problémom postihujúcom tráviaci systém, ako je opakujúce sa nestrávenie potravy alebo syndróm dráždivého čreva .
1. Normálna epizóda plynu
Prestup plynu alebo plynatosť je prirodzenou súčasťou tráviaceho procesu. Baktérie v čreve rozkladajú potraviny a ako vedľajší produkt sa uvoľňuje plyn. Nemusíte sa o nič obávať.
Ak sa niečo zmení (objaví sa horúčka, bolesť, hnačka), môžete požiadať o stanovisko lekára.
2. Syndróm dráždivého čreva (IBS)
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je veľmi častým problémom, ktorý postihuje hrubé črevo. Môže spôsobiť bolesť žalúdka, kŕče, nadúvanie, zápchu alebo hnačku.
Lekári si myslia, že IBS je spôsobený tým, že mozog zasiela nesprávne signály do čriev, ako napríklad v časoch zvýšeného stresu.
Zatiaľ čo sa mnohí ľudia s IBS pokúšajú zvládnuť chorobu sami, hovoriť so svojím lekárom, môže byť prospešné. Sú schopní odporučiť rôzne spôsoby liečby, ako sú lieky, diétne poradenstvo alebo alternatívne terapie.
3. Intolerancia laktózy
Laktózová intolerancia je neschopnosť úplne stráviť cukor (laktózu) v mlieku. Výsledkom sú nepríjemné pocity, plyn a aj zmena stolice krátko po požití mliečneho výrobku.
Tieto príznaky môžete liečiť sami snahou obmedziť spotrebu mliečnych výrobkov alebo prechodom na iné ako mliečne výrobky. Môžete si tiež vziať tabletku, obsahujúcu enzým, ktorý vám chýba.
4. Normálna variácia zápchy
Zápcha je veľmi častá choroba, ktorá postihuje hrubé črevo. Je charakterizovaná ťažkosťami pri prechode stolice.
Často je to spojené s tým, že ľudia nejedia dosť vlákniny, nepijú dostatok tekutín alebo si nedoprajú dostatok cvičenia. Aj niektoré lieky môžu spôsobiť zápchu.
Z krátkodobého hľadiska môžu pri zápche pomôcť preháňadlá. Dietetické zmeny sú zvyčajne účinné: piť viac tekutín a jesť viac vlákniny (je v otruboch, koreňovej zelenine, orechoch a v celozrnnej múke).
K dispozícii sú tiež tablety, ktoré môžu pomôcť zvýšiť vlákninu v tele.
5. Divertikulóza
Divertikulóza je stav, keď malé výčnelky vyčnievajú von cez tenké črevo (hrubé črevo). Riziko sa zvyšuje s vekom, pričom až 50% osôb starších ako 60 rokov ňou trpí.
Väčšina ľudí nemá žiadne príznaky. Konzumácia vlákniny znižuje riziko divertikulózy, pričom vegetariánstvo znižuje riziko o polovicu.
Diagnóza sa zvyčajne určuje prostredníctvom kolonoskopie, ktorú by ľudia vo vyššom veku mali podstúpiť aj profilakticky.
6. Akútna gastritída
Akútna gastritída je charakterizovná náhlym pocitom na vracanie a/alebo bolesťou v hornej časti brucha, ktorá je zapríčinená zápalom žalúdočnej výstelky.
Ak to trvá dlhšie, môže zapríčiniť vznik vredu. Príčiny zahŕňajú užívanie liekov, ktoré postihujú žalúdok, infekcie spôsobené baktériou nazývanou Helicobacter Pylori alebo váš imunitný systém reagujúci sám na seba (autoimunitné ochorenia).
Počas niekoľkých dní od vzniku, by ste mali navštíviť svojho lekára. Ten by posúdil, či potrebujete dychovú skúšku pre H. Pylori a/alebo endoskopické vyšetrenie.
Liečba závisí od výsledkov návštevy lekára. Ak je to len kvôli určitému lieku, je potrebné užívanie zastaviť. Ak je to infekcia, boli by vhodné antibiotiká.
Autoimunitná reakcia môže vyžadovať doplnky vitamínu B12. Užívanie antacidov môže byť potrebné pre viac ako jeden z týchto scenárov.
7. Mikroskopická kolitída
Zápal je bežná reakcia organizmu na zranenie, podráždenie alebo infekciu tkanív.
Niekedy sa tento zápal môže vyskytnúť abnormálne, čo ovplyvňuje normálnu funkciu buniek. Môže sa vyskytnúť v črevách, čo môže spôsobiť chronickú hnačku.
Mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý v závislosti od vyšetrenia môže odporúčiť biopsiu na určenie diagnózy. Liečba zahŕňa protizápalové látky.
8. Celiakia
Celiakia je imunitné ochorenie, pri ktorom glutén poškodzuje tenké črevo. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú lepok, ako je pšenica, raž a jačmeň.
Celiakiu je najlepšie zvládnuť dodržiavaním prísnej bezlepkovej diéty. Obráťte sa na lekára alebo výživového poradcu na podporu.
9. Črevná infekcia parazitom Giardia
Niektoré črevné ochorenia sú spôsobené parazitickou infekciou. Ľudia sa môžu nakaziť, ak parazita prehltnú alebo Giardie plávajú v kontaminovanej vode alebo sú vystavení infikovaným výkalom.
Mali by ste navštíviť svojho lekára, aby zhodnotil príznaky. Je pravdepodobné, že bude chcieť vykonať testy vzorky stolice.
Diagnostika nadúvania
Váš lekár bude s vami diskutovať o vašich príznakoch, vrátane toho, kedy sa problém začal a či existujú zjavné spúšťače. Tiež vykoná fyzikálnu prehliadku.
Krvné testy môžu byť potrebné na to či v tele neprebieha zápal a aby zistil akékoľvek možné potravinové intolerancie a aby sa ubezpečil, že nie je prítomný žiadny iný zdravotný stav spôsobujúci nadúvanie.
Okrem toho môžete dostať liek na konkrétnu chorobu. Možno budete musieť podstúpiť ďalšie testy a vyšetrenia ako sonografické brušné vyšetrenie, CT, MR atď., aby lekár získal presvedčivú diagnózu nadmernej plynatosti.
Ako liečiť nadúvanie
Existuje niekoľko spôsobov liečby plynatosti v závislosti od príčiny problému. Na liečbu plynatosti doma vyskúšajte nasledujúce postupy:
- Prehodnoťte vašu stravu. Ak obsahuje veľké množstvo uhľohydrátov, ktoré je ťažké stráviť, pokúste sa ich nahradiť. Sacharidy, ktoré sa ľahšie strávia, ako zemiaky, ryža a banány, sú dobrými náhradami.
- Uchovávajte a kontrolujte denník vašich jedál. To vám pomôže identifikovať spúšťače. Keď zistíte, ktoré potraviny spôsobujú nadmerné nadúvanie, môžete sa im vyhýbať alebo jesť menej.
- Jedzte menej. Pokúste sa jesť asi päť až šesť malých jedál denne namiesto troch väčších, aby ste pomohli svojmu tráviacemu systému.
- Žuvajte správne. Vyhýbajte sa čomukoľvek, čo môže zvýšiť množstvo vzduchu, ktoré prehltnete. To zahŕňa zabezpečenie správneho žuvania potravín a vyhýbanie sa žuvaniu žuvačiek alebo fajčeniu.
- Cvičenie. Niektorí ľudia zistili, že cvičenie pomáha pri podpore trávenia a môže zabrániť plynatosti.
- Vyskúšajte lieky, ktoré sú dostupné. Patria medzi ne tablety z dreveného uhlia, ktoré absorbujú plyn cez tráviaci systém, antacidá, diétne doplnky, ako je alfa-galaktozidáza (Beano). Je dôležité poznamenať, že tieto lieky poskytnú úľavu len dočasne.
Kedy navštíviť lekára
Samotný črevný plyn zriedkakedy naznačuje vážny stav. Môže spôsobiť nepríjemné pocity a rozpaky, ale zvyčajne je to len znak normálne fungujúceho tráviaceho systému.
Ak máte problémy s črevným plynom, skúste najprv zmeniť stravu.
Avšak navštívte svojho lekára, ak je vaša nadmerná plynatosť pretrvávajúci alebo závažný stav alebo ak je spojený s vracaním, hnačkou, zápchou, neúmyselnou stratou hmotnosti, krvou v stolici, alebo pálením záhy.
Použité zdroje: základné zdroje textu