Bolesť brucha po jedle

Nič nie je horšie, ako si vychutnávať svoje obľúbené jedlo, ktoré je okamžite nasledované bolesťami žalúdka. Táto bolesť brucha po jedle môže byť veľmi nepríjemná a najmä vtedy, keď nevieme presnú príčinu jej vzniku. Existuje veľa príčin bolestí brucha po jedle a mnohé z nich vyžadujú jednoduché riešenie. Dôležité je určiť hlavnú príčinu bolesti žalúdka po jedle a urobiť potrebné kroky na zníženie bolesti a opäť si vychutnávať jedlo.
Príčiny bolestí brucha po jedle:
1. Prejedanie
Niekedy bolesť brucha po jedle je spôsobená jednoducho kvôli nadmernému príjmu potravín.
Je pravda, že keď človek má chuť na jedlo a k tomu narazí na vynikajúcu reštauráciu či bufet, nedokáže povedať nie na druhú porciu. Prejedanie nie je prospešné pre náš žalúdok, pretože dlho trvá, kým sa potrava rozloží.
2. Potravinové alergie
Potravinové alergie sa vyskytujú vtedy, keď vaše telo si pomýli určitú potravu so škodlivou látkou a následne váš imunitný systém uvoľňuje protilátky na boj proti nej.
Táto imunitná odpoveď môže spôsobiť množstvo symptómov vrátane bolestí žalúdka.
Medzi potraviny, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu patria mlieko, sója, ryby a mäkkýše, arašidov a orechy, vajíčka alebo pšenica.
3. Potravinová intolerancia
Intolerancia alebo neznášanlivosť na niektoré potraviny je podmienená tým, že vaše telo nemá enzýmy na rozloženie určitého jedla.
Ak zjete takúto stravu, váš žalúdok môže byť podráždený, čo vyvoláva nielen bolesť brucha po jedle, ale aj nadúvanie, plynatosť, zápchu alebo hnačku.
Mnoho ľudí trpí intoleranciou laktózy, čo znamená, že mlieko a iné mliečne výrobky im spôsobujú tráviace ťažkosti.
4. Otrava jedlom
Ak ste jedli niečo, čo bolo kontaminované, budete mať nielen bolesti žalúdka, ale aj nadúvanie, hnačku, vracanie a dokonca aj horúčku.
Otrava jedlom je dočasná a budete ju musieť nechať bežať. Preto pite veľa tekutín, aby ste zabránili dehydratácii organizmu.
5. Choroby tráviacej sústavy
Celiakia je choroba, kedy vaše telo reaguje na glutén pomocou imunitnej reakcie. Glutén alebo aj lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni a raži.
Opakovaná konzumácia lepku spôsobí poškodenie tenkého čreva, čo má za následok bolesti brucha a žalúdočnej nevoľnosti.
Gastroezofageálny reflux (GERD) je chronický zažívací stav, v ktorom žalúdočná kyselina prechádza do pažeráka. Tento reflux kyseliny dráždi obloženie pažeráka a môže spôsobiť poškodenie.
Žalúdočné vredy sú vredy, ktoré sa vyvíjajú na vnútornej výstelke žalúdka a na hornej časti tenkého čreva (dvanástnik). Najčastejším príznakom vredov je bolesť brucha po jedle. Táto bolesť môže byť zhoršená aj korenistými jedlami.
Zápcha sa vyskytuje, keď sa stolica pohybuje príliš pomaly cez tráviaci trakt a nemôže byť normálne eliminovaná. Chronická zápcha môže spôsobiť bolesť žalúdka a nadúvanie.
Medzi ďalšie choroby, ktoré môžu zapríčiniť bolesti brucha po jedle patria aj syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, žlčníkové kamene, zápal slepého čreva, pankreatitída a divertikulitída.
Diagnostika
Váš lekár môže byť schopný diagnostikovať príčinu bolesti žalúdka len počúvaním vás.
Niekedy však môžu byť potrebné invazívne testy. To by mohlo zahŕňať endoskopiu, kolonoskopiu, monitorovanie pH, röntgen, CT, krvné testy a fekálny odber.
Liečba bolestí brucha po jedle
Ak po jedle pociťujete bolesť brucha, možno ste už vyskúšali niekoľko procedúr v domácnosti. Ak ste nenašli nič, čo by fungovalo, mohlo by to byť preto, pretože ste nezistili správnu hlavnú príčinu.
Nakoniec liečba bolesti žalúdka bude závisieť od toho, čo to spôsobuje. Ak si myslíte, že by ste mohli mať alergiu alebo neznášanlivosť na potraviny, mali by ste sa pokúsiť vyhnúť takému jedlu čo najviac.
Mnoho z nepohodlných príznakov bolestí žalúdka po jedle môže byť zvládnuté pomocou OTC liekov (voľnopredajné lieky). Ako vždy, poraďte sa so svojím lekárom skôr, než začnete s akýmkoľvek novým liekom, aj keď nevyžaduje predpis.
Samozrejme, presná liečba vždy závisí od príčiny vzniku bolestí brucha po jedle. Rozdiel je, keď ide iba o prejedanie a o závažnú chorobu.
Kedy navštíviť lekára
Keďže je veľa príčin vzniku bolestí brucha po jedla, nie vždy musí ísť o vážny stav. Ak sú bolesti spôsobené napríklad prejedaním alebo otravou jedla, nie je nutné navštíviť lekára.
Avšak ak sa bolesti zhoršujú a pretrvávajú dlho, už je potrebné zájsť za odborníkom. Keď sa to kombinuje s vracaním či horúčkou, môže ísť už o príznaky závažného ochorenia.
Použité zdroje: základné zdroje textu