Nevyzretosť červených krviniek

Nevyzretosť červených krviniekNevyzretosť červených krviniek je pomerne nebezpečný stav, pretože úlohou červených krviniek je prenos dýchacích plynov. Tieto krvné bunky sa tvoria v kostnej dreni, kde aj dozrievajú a neskôr sa uvoľňujú do krvného obehu, aby plnili svoju funkciu – okysličovanie celého organizmu. V mnohých prípadoch je príčinou choroba, ktorá postihuje kvalitu krvi, no niekedy ide už o poruchu priamo v kostnej dreni, kde sa prestanú tvoriť červené krvinky.

Príčiny nevyzretosti červených krviniek:


1. Anémia

Anémia (chudokrvnosť) je stav, kedy je znížené množstvo červených krviniek a hemoglobínu v krvi.

Okrem toho, môžeme hovoriť aj o nevyzretosti červených krviniek, ktoré nie sú schopné plniť svoju funkciu. Existuje hneď niekoľko príčin vzniku chudokrvnosti.

Najčastejším je nedostatok železa. Železo je totiž známe tým, že je najdôležitejšou zložkou krvného farbiva hemoglobín.

Ďalšou príčinou chudokrvnosti je tzv. aplastická anémia, čo je stav, kedy sa v kostnej dreni prestanú tvoriť krvné bunky. O ďalších príčinách sa dozviete v článku, ktorý je venovaný výhradne anémii.

Chudokrvnosť sa spája aj so vznikom príznakov, ktoré sú typické pre nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

2. Myelodysplastický syndróm

Myelodysplastický syndróm je hematologické ochorenie, ktoré vzniká mutáciou jednej z kmeňových buniek v kostnej dreni. Tá sa začne množiť a vznikajú nevyzreté krvné bunky, ktoré nie sú schopné plniť svoju funkciu.

Dôsledkom je aj narušenie tvorby zdravých krvných buniek. Postihnutý začne trpieť nedostatkom červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek.

Taktiež môže byť prítomné zväčšenie sleziny a zväčšenie pečene.

V mnohých prípadoch prechádza táto choroba do akútnej myeloidnej leukémie.

3. Myeloidná leukémia

Vyššie spomenutá myeloidná leukémia je ďalšou príčinou, prečo sú červené krvinky nevyzreté.

Už pri klasickej leukémii dochádza k nedokonalým funkciám červených krviniek, no pri tomto type leukémie je to väčšie. Rozlišujeme dve formy myeloidnej leukémie, chronickú a akútnu.

Podstata choroby spočíva v nezrelých krvotvorných bunkách, ktoré zabraňujú tvorbe a dozrievaniu červených krviniek. Preto sa objavuje najmä nedostatok červených krviniek spolu s ďalšími príznakmi.

Diagnostika

Odber krvi a jej následné vyšetrenie nám dá dostatočné informácie na stanovenie diagnózy.

Z krvi totiž dokážeme zistiť hladiny krvných buniek a rôznych látok (napríklad koncentráciu železa).

Ak to však nie je dostačujúce na zistenie presnej príčiny, môžu byť potrebné aj ďalšie vyšetrenia, ako sú gastroskopia, kolonoskopia, ultrazvuk, CT vyšetrenie či trepanobiopsia.

Ako liečiť nevyzretosť červených krviniek

Nevyzretosť červených krviniek sa často rieši transfúziou krvi alebo transplantáciou krvotvorných buniek.

Avšak ide len o dočasnú pomoc, no využíva sa pri všetkých príčinách. Preto keď chceme úplne vyliečenie, je potrebné zamerať sa na ochorenie, ktoré spôsobuje nevyzretosť červených krviniek.

Pri anémii je mnoho príčin, a preto môžete dodávať telu chýbajúce železo, užívať rôzne lieky alebo liečiť nádorové ochorenie. Leukémia je už závažnejšia choroba, ktorá by sa dala opísať ako rakovina krvi.

Liečba tohto stavu je veľmi zložitá. Viac o liečbe sa dozviete u lekára alebo v článkoch, ktoré sú priamo venované konkrétnej chorobe.

Kedy navštíviť lekára

Lekára sa odporúča vždy navštíviť, no otázkou je, ako zistím, že mám nevyzreté červené krvinky?

Bez vyšetrenia krvi to ide len s prítomnosťou príznakov, ktoré sú typické pre nedostatok červených krviniek (tzv. anemický syndróm) – únava, svalová slabosť, motanie hlavy, bledá koža, dýchavičnosť a búšenie srdca.

Na záver len toľko, že červené krvinky sú pre organizmu veľmi dôležité, a preto netreba podceniť poruchy s nimi spojené.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button