Myelodysplastický syndróm

Myelodysplastický syndróm je hematologické ochorenie, ktoré sa vyskytuje skôr u ľudí vyššieho veku nad 60 rokov. Je nebezpečný najmä rizikom ľahkého prechodu do klasickej leukémie. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Myelodysplastický syndróm a jeho príčiny
Ochorenie vzniká mutáciou jednej z kmeňových buniek v kostnej dreni, ktorá sa začne množiť a utláča tvorbu zdravých krviniek a krvných doštičiek.
Súbežne sa tvorba zdravých buniek a doštičiek spomaľuje a bunky v kostnej dreni viac odumierajú.
Príčina mutácie nie je presne známa, zrejme ide o dôsledok genetického predpokladu a pôsobenia niektorých vonkajších faktorov.
Predpokladá sa vplyv pôsobenia aromatických uhľovodíkov ako benzén a pôsobenia radiačného žiarenia.
Prejavy
Postihnutý jedinec začne trpieť nedostatkom bielych krviniek (časté infekcie), červených krviniek (chudokrvnosť a anemický syndróm) a krvných doštičiek (zvýšené riziko krvácania – častý vznik petechií).
U chorých jedincov môže byť prítomné zväčšenie sleziny a zväčšenie pečene. U mnohých chorých sa choroba premení do klasickej akútnej myeloidnej leukémie.
Diagnostika
V krvných náberoch nájdeme nedostatok červených a bielych krviniek aj krvných doštičiek.
Nutné je vyšetrenie kostnej drene (sternálna punkcia alebo trepanobiopsia), kde nájdeme normálne alebo vyššie množstvo buniek, známky porúch ich dozrievania a prípadne určité množstvo klonov zmutovaných kmeňových krvotvorných buniek.
Množstvo týchto klonov potom určuje, či hovoríme „len“ o myelodysplastickom syndróme, alebo o akútnej myeloidnej leukémii.
Liečba myelodysplastického sy
ndrómu
Symptomatická liečba zahŕňa podrobnú terapiu infekčných komplikácií, podávanie transfúziou červené krvinky a prípadne aj krvné doštičky pri krvácavých komplikáciách.
Niektoré chemoterapeutiká sa používajú na spomalenie prešmykovania choroby do AML a pacienta môže úplne vyliečiť transplantácia kostnej drene.
Je však nutné mať na pamäti, že sa jedná o značne náročnú procedúru, ktorej nie je zďaleka každý pacient schopný.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/myelodysplasticky-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu