Myelodysplastický syndróm

myelodysplastický syndrómMyelodysplastický syndróm je hematologické ochorenie, ktoré sa vyskytuje skôr u ľudí vyššieho veku nad 60 rokov. Je nebezpečný najmä rizikom ľahkého prechodu do klasickej leukémie. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Myelodysplastický syndróm a jeho príčiny


Ochorenie vzniká mutáciou jednej z kmeňových buniek v kostnej dreni, ktorá sa začne množiť a utláča tvorbu zdravých krviniek a krvných doštičiek.

Súbežne sa tvorba zdravých buniek a doštičiek spomaľuje a bunky v kostnej dreni viac odumierajú.

myelodysplastický syndróm- kostná dreňPríčina mutácie nie je presne známa, zrejme ide o dôsledok genetického predpokladu a pôsobenia niektorých vonkajších faktorov.

Predpokladá sa vplyv pôsobenia aromatických uhľovodíkov ako benzén a pôsobenia radiačného žiarenia.

Prejavy

Postihnutý jedinec začne trpieť nedostatkom bielych krviniek (časté infekcie), červených krviniek (chudokrvnosť a anemický syndróm) a krvných doštičiek (zvýšené riziko krvácania – častý vznik petechií).

U chorých jedincov môže byť prítomné zväčšenie sleziny a zväčšenie pečene. U mnohých chorých sa choroba premení do klasickej akútnej myeloidnej leukémie.

Diagnostika

V krvných náberoch nájdeme nedostatok červených a bielych krviniek aj krvných doštičiek.

Nutné je vyšetrenie kostnej drene (sternálna punkcia alebo trepanobiopsia), kde nájdeme normálne alebo vyššie množstvo buniek, známky porúch ich dozrievania a prípadne určité množstvo klonov zmutovaných kmeňových krvotvorných buniek.

Množstvo týchto klonov potom určuje, či hovoríme „len“ o myelodysplastickom syndróme, alebo o akútnej myeloidnej leukémii.

Liečba myelodysplastického sy

ndrómu

Symptomatická liečba zahŕňa podrobnú terapiu infekčných komplikácií, podávanie transfúziou červené krvinky a prípadne aj krvné doštičky pri krvácavých komplikáciách.

Niektoré chemoterapeutiká sa používajú na spomalenie prešmykovania choroby do AML a pacienta môže úplne vyliečiť transplantácia kostnej drene.

Je však nutné mať na pamäti, že sa jedná o značne náročnú procedúru, ktorej nie je zďaleka každý pacient schopný.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myelodysplasticky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button