Petéchie

petéchiePetéchie znamená výsev veľmi drobných prekrvených miest v koži (hemorágia), ktoré vyzerajú ako červeno-fialové bodkovanie kože. Príčina týchto výronov môže byť pestrá, ale v zásade sa vždy jedná o narušenie celistvosti drobných podkožných krvných ciev (tzv. kapiláry).

Príčiny petéchií:

1. Fyzikálne príčiny

Pôsobenie mechanických síl (úder, tlak, a pod.), silného pretlaku alebo podtlaku, to všetko môže poškodiť krvné cievky pod kožou a spôsobiť výsev petéchií v danej oblasti.

Vznik tvárových petéchií môže byť zapríčinený pri miestnom zvýšení tlaku počas zvracania, pri kašli, alebo pri tlačení počas pôrodu. Z násilných činov sú často prítomné po škrtení.

2. Infekčné choroby

Vznik petéchií môžu sprevádzať rôzne infekcie a pomerne často sú prítomné u ťažkých septických stavov.

U detí sa môže jednať aj o banálne virózy, vždy však musíme myslieť na petéchie dolných končatín typické pre nebezpečnú infekčnú meningitídu.

Taktiež bývajú popisované aj u infekčnej endokarditídy, infekčnej mononukleózy a šarlachu.

3. Nedostatok krvných doštičiek alebo ich nedostatočná funkcia

Väčšina ochorení spojených s poruchami tvorby krvných doštičiek alebo s ich zvýšeným rozpadom zvyšuje riziko krvácania z malých cievok, ktoré sa prejavia ako petéchie.

Do tejto skupiny patria najmä hematologické choroby (leukémia, lymfómy, idiopatická trombocytopenická purpura, aplastická anémia a mnohé, mnohé ďalšie).

Z chorôb spôsobujúcich poruchu funkcie krvných doštičiek menujme napríklad Von Willebrandovu chorobu.

4. Nedostatok vitamínu C

Ľudia s chronickým nedostatkom tohto dôležitého vitamínu majú málo pevné krvné cievy a riziko vzniku petéchií je u nich vyššie.

5. Lieky na riedenie krvi

Niektoré lieky ovplyvňujúce funkciu krvných doštičiek môžu vo vyšších dávkach spôsobiť vznik petéchií, tieto lieky sa odborne označujú ako antiagregačné lieky (napríklad kyselina acetylsalicylová – Aspirín, Anopyrin, Godasal, apod.).

6. Vaskulitída

Toto je našťastie pomerne vzácne autoimunitné ochorenie, kedy náš vlastný imunitný systém poškodzuje krvné cievy zápalovým procesom a narúša ich integritu.

Príznaky môžu byť rôzne a vznik petéchií je len jedným z mnohých možných prejavov systémovej vaskulitídy. Typickým príkladom je Henoch-Schönleinova purpura.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/petechie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button