Idiopatická trombocytopenická purpura

Idiopatická trombocytopenická purpuraIdiopatická trombocytopenická purpura je veľmi zložito znejúca choroba, ktorá sa týka zníženého počtu krvných doštičiek (odborne trombocytopénia). Ochorenie má dve základné formyakútnu a chronickú. Akútna sa vyskytuje najmä v detskom veku, chronická je skôr choroba dospelých.

Idiopatická trombocytopenická purpura a jej príčiny

Presná príčina ochorenia nie je istá, hoci mechanizmus jej vzniku poznáme.

V tele postihnutého dôjde k abnormálnemu priebehu imunitnej reakcie (možno zjednodušene hovoriť o autoimunitnom procese), vplyvom ktorej sa začnú rozpadávať krvné doštičky.

Vyvolávajúcou príčinou je zrejme prekonanie nejakej banálnej infekcie, pravdepodobne vírusovej, avšak jej príčina je mnohokrát nezistiteľná.

Prejavy

Krvné doštičky (trombocyty) zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v zástave krvácania a ich pokles je preto spojený so zvýšenou krvácavosťou.

Akútna forma býva značne dramatická, dochádza k rýchlemu poklesu počtu krvných doštičiek so vznikom kožných petechií, modrín a rizika krvácania. Akútna forma je síce vážna, ale väčšinou sa samovoľne upraví.

Chronická forma je viac nenápadná, krvácavé komplikácie vznikajú postupne a nie sú tak dramatické.

Vzhľadom k faktu, že poškodené doštičky sa odbúravajú v slezine, dochádza k jej zväčšeniu. Na rozdiel od akútnej formy má však porucha tendenciu pretrvávať.

Diagnostika

Pri klinických prejavoch naberieme krv a vyšetríme krvný obraz, kde je prítomný nízky počet krvných doštičiek.

Ďalšie dovyšetrenie môže zahŕňať sternálnu punkciu alebo trepanobiopsiu, ktoré však preukážu normálnu alebo zvýšenú funkciu kostnej drene (snažiacu sa doplniť straty doštičiek).

Pri chronickej forme je v krvi možno špeciálnymi laboratórnymi metódami preukázať výskyt protilátok zameraných proti krvným doštičkám.

Liečba

Základom terapie sú rôzne imunosupresíva, prvou líniou liečby bývajú kortikoidy.

U chronických foriem sa niekedy s úspechom prevádza odstránenie sleziny (splenektómia), čo zníži mieru odbúravania krvných doštičiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/idiopaticka-trombocytopenicka-purpura

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button