Pichanie pri srdci

pichanie pri srdciPichanie pri srdci je problém, ktorý počas života zažije iste každý. Ide o častý typ bolesti na hrudníku, ktorá našťastie nebýva závažná. Napriek tomu sa s vydesenými pacientmi s pichavou bolesťou na hrudi stretávame pomerne často, a preto je vhodné povedať si k tomuto problému niekoľko slov.

Príčiny pichania pri srdci


Pichavá bolesť pri srdci nie je väčšinou paradoxne spojená so srdcovým svalom a jeho ochoreniami, na rozdiel od pocitov pálenia či tlaku na hrudníku. Pichanie pri srdci je zvyčajne vyvolané poruchami neuromusculárnymi, tj. rôznymi degeneratívnymi procesmi krčnej a hrudnej chrbtice, funkčnými blokmi chrbtice, pomliaždením niektorého z hrudných nervov a pod.

Najmä u neurastenických a psychicky labilnejších pacientov môžu byť ťažkosti akcentované ich psychickým a emocionálnym rozladením.

Práve táto najbežnejšia príčina “pichania pri srdci” sa však veľmi ťažko diagnostikuje a diagnózu stanovujeme z veľkej časti vylučovaním ostatných a aj závažnejších príčin bolestí na hrudníku (viď. príslušný článok).

Diagnostika

Základom je rozhovor s pacientom – lekár zisťuje presný typ bolesti, kam vystreľuje, pri akých príležitostiach sa objavuje, či závisí od polohy tela a či sú prítomné aj iné ťažkosti. Pre pichavú bolesť na hrudníku vychádzajúcu od nervov a od chrbtice platí skôr to, že vzniká bez závislosti na fyzickej námahe a zhoršuje sa v určitých polohách (napr. pri zaľahnutí na posteľ, alebo pri predklone). Nebýva spojená s dýchavičnosťou, ale najmä pri pomliaždení niektorého hrudného nervu sa môže zhoršovať pri nádychu.

Z fyzikálneho vyšetrenia ak pociťujete pichanie pri srdci je vhodné zmerať telesnú teplotu (k vylúčeniu zápalových príčin bolesti) oplatí sa vyšetriť hrudník pohmatom, najmä napojenie jednotlivých rebier na hrudnú kosť.

Ak vyvoláme pohmatom bolesť, je nervosvalová príčina bolesti veľmi pravdepodobná. Fyzikálne vyšetrenie rutinne dopĺňame vyšetrením EKG, ktoré môže odhaliť závažné príčiny bolesti na hrudníku, ako je infarkt, angina pectoris a s menšou spoľahlivosťou aj pľúcnu embóliu.

Krvné odbery majú v diagnostike tiež svoje miesto – zápalové procesy v tele môžeme vyšetriť pomocou CRP, ochorenie srdcového svalu overujeme odbermi srdcových enzýmov a eventuálne pľúcnu embóliu môžeme vylúčiť stanovením tzv. D-dimérov.

Zo základných zobrazovacích metód možno určite odporučiť prevedenia röntgenu hrudníka a hrudnej a krčnej chrbtice, ktoré nám môžu vylúčiť rôzne choroby pľúc, a na druhej strane môžu poukázať na poruchy chrbtice, ktoré môžu stáť v pozadí ťažkostí a samotné pichanie pri srdci aj spôsobovať.

Liečba pichania pri srdci

Ak usúdime, že sú problémy skôr nervosvalového pôvodu, odosielame pacienta zvyčajne do neurologickej a-alebo rehabilitačnej ambulancie. Zásadné sú režimové opatrenia, rehabilitačné cvičenia, lieky na uvoľnenie svalového napätia, lieky proti bolesti a u úzkostnejších pacientov eventuálne aj antidepresíva.

Ak z rozhovoru s pacientom, či z výsledkov niektorých vyššie zmienených vyšetrení zistíme inú príčinu pichania v hrudníku, smerujeme ďalší vyšetrovací a liečebný postup podľa nášho podozrenia (pozri. článok o bolesti na hrudi).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pichani-u-srdce

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.