Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Srdcové enzýmy

vyšetrenie srdcové enzýmyČo sú to srdcové enzýmy ako sa vyšetrujú a čo pomocou nich môžeme zistiť?

Kardioenzýmy čiže srdcové enzýmy je označenie pre súbor zlúčenín, ktoré sa vyskytujú v bunkách srdcovej svaloviny. Ich hlavný význam tkvie v tom, že za normálnych okolností je ich koncentrácia v krvi veľmi nízka.

V prípade akéhokoľvek postihnutia srdcovej svaloviny a obzvlášť pri odumieraní jej buniek sa z nich začnú enzýmy uvoľňovať a ich koncentrácia v krvi výrazne vzrastie.

Vďaka stanoveniu koncentrácie enzýmov tak môžeme odhadnúť, či je srdcová svalovina poškodená. Z vyššej hladiny enzýmov môžeme odhadnúť aj závažnosť poškodenia a zmeny koncentrácie v čase vypovedajú o tom, či sa situácia zlepšuje alebo zhoršuje.

Pri bolestiach na hrudi sú srdcové enzýmy spolu s EKG základnými piliermi, ktoré rozhodujú o diagnóze infarktu myokardu a hrajú dôležitú úlohu v okamžitom odoslaní pacienta na koronarografiu.

Pre ilustráciu


Každý prípad sa samozrejme posudzuje individuálne, ale v základe to je postup vyšetrovania takýto:

Pacient má bolesti na hrudníku, EKG je v norme a srdcové enzýmy sú v norme – vyšetrujúci lekár pacienta na koronarografiu väčšinou nepošle.

Naopak ak má takýto pacient kardioenzýmy zvýšené, na koronarografiu ho lekár určite pošle.

So srdcovými enzýmami to však zďaleka nie je tak jednoduché, ako sa zdá – je ich veľké množstvo, ich koncentrácia vzrastá až určitú dobu po poškodení srdca a mnohokrát môžu byť zvýšené falošne.

Príčiny zvýšenia kardioenzýmov

Najviac nás zaujíma, že koncentrácia kardioenzýmov sa zvyšuje pri poškodení srdca nedostatkom kyslíka (ischémia).

Zvýšené preto môžu byť u niektorých akútnych foriem ischemickej choroby srdca ako je srdcový infarkt.

Okrem toho je nutné si uvedomiť, že aj iné príčiny poškodenia srdcovej svaloviny vedú k zvýšeniu kardioenzýmov – najmä sem spadajú zápaly srdcového svalu (myokarditída) a zápaly osrdcovníka (perikarditída).

Zvýšené srdcové enzýmy môžeme nájsť aj v mnohých prípadoch srdcového zlyhávania. Zlyhávanie srdca pôsobí veľkú záťaž na bunky srdcovej svaloviny a môže dochádzať k ich väčšiemu či menšiemu poškodzovaniu.

Niektoré kardioenzýmy sa však vyskytujú aj v normálnych svalových bunkách a ich koncentrácia môže rásť pri akomkoľvek poškodení svalstva – úrazy, zápaly – najviac viditeľné je to u kreatinkinázy (CK).

Určité zvýšenie srdcových enzýmov potom môžeme nájsť aj u pacienta so zlyhávajúcimi obličkami. Kardioenzýmy sa u zlyhávajúcich obličiek nemôžu tak dobre vylučovať do moču a ich koncentrácia v krvi tiež trochu vzrastie.

Mierne zvýšený troponín u pacienta s vážnejším zlyhávaním obličiek nie je dôvodom k panike, ale je potrebné jeho hladinu radšej skontrolovať.

Vyšetrenie srdcových enzýmov

Srdcové enzýmy zistíme laboratórnym vyšetrením vzorky krvi. Potrebné prístroje má každé poriadne nemocničné laboratórium.

Hlavné kardioenzýmy

Medzi základné srdcové enzýmy by sa dalo zahrnúť týchto päť zlúčenín:

1. Troponin (TnT)

Troponin je zrejme najvďačnejší a najpoužívanejší kardioenzým. Je dosť spoľahlivý a pomerne presne poukazuje na postihnutie srdcovej svaloviny.

Býva zvýšený až po niekoľkých hodinách po poškodení srdca – časový odstup môže byť až za viac ako 6 hodín.

Z toho dôvodu sa nemôžeme uspokojiť s tým, že človeku s 1 hodinu trvajúcou bolesťou na hrudi vyjde po vyšetrení hladina troponínu normálna.

Vyšetrenie troponínu sa musí za niekoľko hodín (ideálne za 4-6 hodín) znovu zopakovať.

Výhodou je, že hodnota troponínu po poškodení srdca zostane vysoká až 2 týždne, čo umožňuje zistiť poškodenie srdcovej svaloviny aj spätne.

2. Kreatínkináza (CK)

Kreatínkináza je zaujímavý enzým, ktorý sa nachádza v srdcovej svalovine, kostrovom svalstve a tiež v mozgu. Jej koncentrácia po infarkte rastie relatívne rýchlo, ale istou nevýhodou je nešpecifickosť.

Kreatínkináza vzrastie aj po pomliaždení svalového tkaniva, pri zápaloch svalov, apod.

Ak pacient spadne a následne ho bolí v hrudi, tak s vyšetrením CK netreba moc počítať, pretože kreatínkináza bude kvôli pádu zvýšená takmer určite.

Z toho dôvodu sa zisťuje určitý podtyp kreatínkinázy (označuje sa ako CK-MB), ktorý sa vyskytuje iba v srdcových bunkách a vďaka nemu môžeme získať menej skreslené údaje.

Treba ale ešte aj spomenúť že na väčšine vyšetrovacích medicínskych pracovísk hladinu CK nevyšetrujú a dávajú prednosť vyšetreniu troponínu.

3. Laktát- dehydrogenáza (LD)

Laktátdehydrogenáza je zaujímavý enzým, ktorý sa nachádza prakticky vo všetkých bunkách v tele.

Zvýšenie hladiny tohto enzýmu teda dobre korešponduje s poškodením akýchkoľvek buniek a nielen tých srdcových.

Koncentrácia LD sa po prekonanom infarkte zvyšuje relatívne pomaly (v priebehu niekoľkých desiatok hodín až dní) a hlavne je to tragicky nešpecifická zlúčenina – nájdeme ju zvýšenú vždy, keď došlo k akémukoľvek väčšiemu poškodeniu telových buniek.

V praxi sa preto v diagnostike srdcového poškodenia príliš nevyužíva.

4. Aspartátaminotransferáza (AST)

Tento enzým sa nachádza aj v pečeni a má význam pri pečeňových testoch, kde určuje závažnosť poškodenia pečeňových buniek.

Jeho význam v diagnostike srdcových príhod je minimálny.

5. Myoglobín

Myoglobín nie je enzýmom v pravom slova zmysle. Je to zlúčenina podobná hemoglobínu, ktorú obsahujú všetky svalové bunky a teda aj bunky srdca.

Môžeme v tomto vidieť istú podobnosť s CK. Na rozdiel od CK má však myoglobin jednu veľkú výhodu – vzrastie po poškodení srdcovej svaloviny bezkonkurenčne najrýchlejšie, už za 2 až 4 hodiny.

Za ako dlho po poškodení srdca vzrastie hladina enzýmov?

Troponin – rastie za 4-6 hodín a vrchol sa dostaví za asi 24 hodín

Kreatínkináza – rastie za 4-6 hodín a vrchol hladiny je za asi 24 hodín

Laktátdehydrogenáza – rastie za 8-12 hodín a vrchol hladiny je za asi 3 dni

Aspartátaminotransferáza – rastie za cca 4-6 hodín

Myoglobín – rastie už za 2-4 hodiny a vrchol je za cca 6-12 hodín

Zdroj: https://www.stefajir.cz/srdecni-enzymy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button