Vyšetrenie D-dimérov

vyšetrenie D-dimérovČo je to vyšetrenie D-diméovu, aký je jeho princíp a využitie? Aké nevýhody má toto vyšetrenie? Vyšetrenie D-dimérov [dé-dimérov] je veľmi cennou metódou na vylúčenie akútnej hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a pľúcnej embólie.

Je to vyšetrenie pomerne zradné a pri zlej indikácii nám skôr zamotá hlavu, miesto toho aby prinieslo požadované informácie.

Princíp vyšetrenia D-dimérov


D-diméry sú fragmenty bielkovín, ktoré vznikajú pri procese rozpúšťania krvných zrazenín.

Ak v tele vzniká krvná zrazenina, spôsobujú ochranné faktory organizmu súčasne aj jej rozpustenie, pretože telo sa vždy snaží udržať proces zrážania krvi v určitej rovnováhe.

Zvýšené zrážanie krvi v tele a prítomnosť krvných zrazenín potom teda vedie k zvýšeniu hladiny D-dimérov. Túto hladinu potom vyšetríme z odberu žilovej krvi v príslušnom laboratóriu.

Využitie tohto vyšetrenia

Z bežných ochorení bývajú D-diméry typicky zvýšené pri akútnych trombózach žíl dolných končatín (a pochopiteľne aj pri trombózach iných žíl) a u pľúcnej embólie.

Môžu byť však zvýšené aj u rozsiahlejších zápalových procesov v tele (infekčné zápaly, autoimunitné procesy, nádory, stavy po úrazoch, stavy po chirurgických operáciách a pod.), v tehotenstve, pri ochoreniach pečene, u pacientov pokročilejšieho veku a niekedy nám dôvod ich zvýšenie zostáva záhadou.

Nevýhody vyšetrenia D-dimérov

Základnou nevýhodou D-dimérov pri stanovovaní diagnózy trombózy a pľúcnej embólie je práve to, že ich zvýšenie s nimi vôbec nemusí súvisieť.

Význam má iba nález normálnych hodnôt D-dimérov, ktoré ako trombózu, tak pľúcnu embóliu prakticky vylučujú.

Vyšetrovať by sme ich mali paradoxne vtedy, ak po rozhovore s pacientom a po jeho fyzikálnom vyšetrením na tieto chorobné stavy skôr nepomyslíte, a chceme ich rýchlo a bez ďalšieho vyšetrovania vylúčiť.

Ak má pacient jasné klinické ťažkosti, ktoré svedčia pre trombózu alebo embóliu, je vhodné namiesto D-dimérov ihneď vykonať vyšetrenie zobrazovacími metódami, ktoré tieto chorobné stavy cielene potvrdia alebo vylúčia, a v prípade ich potvrdenia určia aj ich rozsah a klinickú závažnosť (to platí pre ultrazvuk žíl u trombózy a pre CT angiografiu pľúc alebo pľúcnu scintigrafiu u pľúcnej embólie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/d-dimery

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button