Prekrvenie pľúc

Prekrvenie pľúcPrekrvenie pľúc je pomerne nebezpečný príznak, ktorý sa spája nielen s úrazmi hrudníka, ale aj s nebezpečnými ochoreniami. Preto nie je na škodu si povedať niečo o tejto problematike.

Príčiny prekrvenia pľúc:


1. Úraz

Najčastejšie je prekrvenie pľúc spolu s bolesťou na hrudi spojené s úrazom v oblasti hrudi, no niekedy aj v oblasti rebier. Môžu byť však prítomné aj závažnejšie príznaky.

Napríklad také krvácanie do pľúc, pneumotoraxhypoxémia, poranenie pľúc alebo srdca či zlomenina hrudnej kosti/rebra.

Ďalej môže dôjsť aj k opuchu pľúc, čo sa nezaobíde bez dýchavičnosti.

2. Poruchy srdcovo-cievneho systému

Keďže sa tento príznak týka obehové systému, tak príčina môže byť aj v poruchách srdcovo-cievnej sústavy.

Takou typickou poruchou je narušenie funkcie srdca, ktoré nedokáže napumpovať krv do veľkého obehu, a preto sa táto krv dostáva do malého obehu (veľký obeh = obeh medzi srdcom a celým telom; malý obeh = obeh krvi medzi srdcom a pľúcami).

Pľúcne cievy sa tak stávajú rozšíreným, čo vedie k spomínanému opuchu pľúc, ktorý zapríčiní, že sa krv dostáva do pľúcneho tkaniva.

Ďalšími problémami môžu byť chyby srdcových chlopní či vysoký krvný tlak, ale najtypickejšia je hypertrofická kardiomyopatia.

Hypertrofická kardiomyopatia je ochorenie srdca, kedy dochádza k narušeniu funkcie srdca a poruche srdcového rytmu.

Za narušením funkcie srdca stojí zmohutnenie srdcovej svaloviny, čo naruší schopnosť svalu sťahovať sa a kladie odpor na pretekajúcu krv (prejaví sa to aj na pľúcach, ktoré sa stávajú prekrvenými).

Hypertrofická kardiomyopatia je spočiatku bezpríznaková, no neskôr dochádza k poruche rytmu. Preto je ochorenie spájané aj s fibriláciou komôr, čo má súvislosť s náhlou srdcovou smrťou. Po určitom čase sú už prítomné ďalšie príznaky – dýchavičnosť, únava, motanie hlavy či búšenie srdca.

3. Šokové pľúca

Pod pojmom šokové pľúca rozumieme ARDS (syndróm akútnej respiračnej tiesne). Jedná sa o stav, kedy dôjde k zápalu pľúcnych mechúrikov, čo vedie k zvýšeniu priepustnosti drobných ciev v stenách alveol (vznik prekrvenia pľúc).

Zvýšenie priepustnosti má za následok narušenie okysličenia krvi. K tomuto stavu dochádza pri úrazoch hrudníka, zápale pľúc, sepse či vdýchnutí dráždivých látok (rôzne plyny).

Keďže ARDS predstavuje smrteľne nebezpečné ochorenie, príznaky budú na tom rovnako. Patria sem ťažká dýchavičnosť, zrýchlený dych, bezvedomie a mnoho ďalších (záleží na príčine, napríklad pri sepse sa objavuje aj horúčka).

4. Chronická obštrukčná choroba pľúc

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je pomerne rozšírené ochorenie dýchacej sústavy. Podstatou choroby je zužovanie priedušiek. Preto sú hlavným príznakom ťažkosti dýchania (dýchavičnosť či problémy s výdychom).

Ďalšími typickými príznakmi sú vykašliavanie hlienu a vlhký kašeľ, niekedy aj prekrvenie pľúc alebo suchý kašeľ.

Jedná sa o podobné príznaky ako pri astme, len s tým rozdielom, že astma sa prejavuje akútnymi záchvatmi a CHOCHP trápi človeka dlhodobo. Preto je rizikovým faktorom CHOCHP fajčenie.

5. Astma

Astma je chronické, ale aj časté ochorenie dýchacích ciest, ktorého podstatou je zužovanie a uzatváranie priedušiek.

Toto zúženie spôsobuje alergická reakcia. Už sme si spomínali, že princíp ochorenia je rovnaký ako pri CHOCHP, takže hlavnými príznakmi sú problémy s dýchaním či suchý kašeľ, niekedy aj tlak na hrudi či prekrvenie pľúc.

Keď astmatik prekoná záchvat, jeho dýchanie sa dá do normálu a javí len minimálne príznaky astmy. Choroba však môže mať aj závažnú komplikáciu – udusenie.

Diagnostika

Prvom rade je potrebné vypočuť pacienta, ktorý podrobne vysvetlí svoje ťažkosti. Na základe prítomných príznakov môže lekár zistiť presnú príčinu, no zväčša sa to nezaobíde bez röntgenu pľúc či ECHO srdca. Niekedy sa môžu vykonať aj iné vyšetrenia, napríklad koronarografia či spinometria.

Ako liečiť prekrvenie pľúc

Hypertrofická kardiomyopatia sa lieči liekmi, ktoré zabránia vzniku poruchy srdcového rytmu (antiarytmiká). Tie však slúžia skôr na prevenciu.

Na liečbu sa lepšie hodia beta-blokátory alebo blokátory kalciových kanálov. Existuje aj špeciálna metóda, ktorá spočíva v implantovaní ICD do podkožia hrudníka. Ten vyšle elektrický signál, ktorý spôsobí návrat normálneho rytmu.

Šokové pľúca sú nebezpečným stavom, a preto je potrebné zabezpečiť pacientovo dýchanie (intubácia). Ďalej sa však už postupuje na základe diagnózy, napríklad ak ARDS spôsobuje zápal pľúc, budete užívať lieky (napríklad antibiotiká, antivirotiká či antimykotiká).

Astma sa lieči dlhodobo vo forme liekov (protizápalové lieky), no pri akútnom záchvate sú potrebné lieky rožšírujúce pľúca (bronchodilatanciá).

Tie sa používajú aj pri CHOCHP, no ich efekt je o niečo menší ako pri astme. Preto sú potrebné aj iné druhy liekov, napríklad mukolytiká (pomáhajú vykašliavaniu hlienu) či antibiotiká.

Kedy navštíviť lekára

Prekrvenie pľúc nie je v žiadnom prípade prirodzenou vecou, a preto je potrebné čo najskôr vykonať lekárske vyšetrenie. V inom prípade môže dôjsť až k ohrozeniu života.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button