Makrocytóza

makrocytózaMakrocytóza znamená, že sú v krvi prítomné červené krvinky (erytrocyty) s väčším objemom, ako je za normálnych okolností. Objem červených krviniek sa stanovuje pri rutinnom vyšetrení krvného obrazu a označuje sa skratkou MCV (mean cell volume). Normálne hodnoty priemerného objemu červenej krvinky sa pohybujú v rozpätí od 82 do 99 femtolitrov (extrémne malá objemová jednotka). O makrocytóze hovoríme, ak sa v krvnom riečisku začnú objavovať krvinky s objemom nad 100 femtolitrov. Aké môžu byť príčiny tohto stavu?

Makrocytóza a jej príčiny:


1. Nedostatok vitamínu B12

Vitamín B12, odborne kobalamín, je dôležitý pre vznik červených krviniek v kostnej dreni, nedostatočný príjem spôsobuje poruchu ich tvorby a vedie k vzniku abnormálne veľkých krviniek.

Poruchy tvorby krviniek zvyčajne vedú k chudokrvnosti z nedostatku vitamínu B12.

Pacienti s nedostatkom tohto vitamínu by mali zaradiť do svojej stravy najmä pečeň, mlieko, vajcia a mäso. Uvedené suroviny sú bohaté práve na obsah spomínaného vitamínu.

2. Nedostatok kyseliny listovej

Makrocytóza spôsobená nedostatkom kyseliny listovej je obdobná vyššie uvedenému nedostatku vitamínu B12 a to aj s rovnakými dôsledkami.

3. Alkoholizmus

Nález veľkých červených krviniek je typický pre chronických alkoholikov. Hlavným dôvodom je dlhodobý toxický účinok alkoholu na kostnú dreň.

Okrem zväčšenia objemu červených krviniek nachádzame aj nedostatok krvných doštičiek (trombocytov), ktorý je u alkoholikov spôsobený hypersplenizmom.

4. Znížená funkcia štítnej žľazy

Niektorí jedinci s ťažšími poruchami funkcie štítnej žľazy mávajú práve poruchy s väčšími červenými krvinkami.

5. Myeloproliferatívne choroby

Táto skupina hematologických ochorení je spojená s narušenou tvorbou krvných buniek v kostnej dreni.

Veľký objem červených krviniek je pri nich často prítomný, no nemusí to byť v každom prípade.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/makrocytoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button