Úvod / Choroby / Myeloproliferatívne ochorenia

Myeloproliferatívne ochorenia

Myeloproliferatívne ochoreniaMyeloproliferatívne ochorenia skupinou hematologických (krvných) chorôb, ktoré majú jedno spoločné - dochádza pri nich k zvýšenej produkcii určitého typu buniek (alebo nebunečných elementov) v kostnej dreni. Môže ísť o zvýšenú produkciu červených krviniek, krvných doštičiek a niektorých typov bielych krviniek. Všetky tieto krvné elementy (nehovoríme bunky, pretože krvné doštičky nie sú bunkami, len úlomkami megakariocytov) vznikajú z jedného určitého typu kmeňových buniek prítomných v kostnej dreni.

Medzi myeloproliferatívne ochorenia patria štyri základné choroby:


Choroby tu budú spomenuté iba veľmi zbežne a detailnejšie informácie o nich nájdete v príslušných článkoch.

1. Polycytémia vera

V tomto prípade dochádza k nadmernej tvorbe červených krviniek, ktoré sú vyplavované do krvi. Zvýšené množstvo červených krviniek v cievnom riečisku mení fyzikálne vlastnosti krvi a zvyšuje riziko krvného zrážania. Ochorenie má určitý potenciál pre prechod do leukémie.

2. Esenciálna trombocytémia

U tohto ochorenia je výrazne zvýšená produkcia krvných doštičiek. Zvýšená koncentrácia doštičiek v krvi zvyšuje zrážanlivosť a ohrozuje postihnutého vznikom zrazenín (trombov). Choroba má opäť určité riziko prechodu do leukémie.

3. Chronická myeloidná leukémia

Toto je jedna z leukémií, pri ktorej dochádza k zvýšeniu počtu nezrelých bielych krviniek. Nádorové krvinky sú nie príliš funkčné a navyše utláčajú tvorbu ostatných krvných elementov, preto je chorý ohrozený infekciami, krvácavými stavmi a anemickým syndrómom. Viac informácií nájdete v príslušnom článku.

4. Primárna myelofibróza

Toto nádorové ochorenie krvi je vzácnejšie ako leukémia. Vzniká na základe nádorového množenie niektorej z krvotvorných buniek. V tomto prípade ide o namnožené nádorové klony, ktoré produkujú pôsobky zvyšujúce tvorbu väziva v kostnej dreni (fibróza kostnej drene).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *