Myeloproliferatívne ochorenia

Myeloproliferatívne ochoreniaMyeloproliferatívne ochorenia skupinou hematologických (krvných) chorôb, ktoré majú jedno spoločné – dochádza pri nich k zvýšenej produkcii určitého typu buniek (alebo nebunečných elementov) v kostnej dreni. Môže ísť o zvýšenú produkciu červených krviniek, krvných doštičiek a niektorých typov bielych krviniek. Všetky tieto krvné elementy (nehovoríme bunky, pretože krvné doštičky nie sú bunkami, len úlomkami megakariocytov) vznikajú z jedného určitého typu kmeňových buniek prítomných v kostnej dreni.

Medzi myeloproliferatívne ochorenia patria štyri základné choroby:


Choroby tu budú spomenuté iba veľmi zbežne a detailnejšie informácie o nich nájdete v príslušných článkoch.

1. Polycytémia vera

V tomto prípade dochádza k nadmernej tvorbe červených krviniek, ktoré sú vyplavované do krvi.

Zvýšené množstvo červených krviniek v cievnom riečisku mení fyzikálne vlastnosti krvi a zvyšuje riziko krvného zrážania. Ochorenie má určitý potenciál pre prechod do leukémie.

2. Esenciálna trombocytémia

U tohto ochorenia je výrazne zvýšená produkcia krvných doštičiek. Zvýšená koncentrácia doštičiek v krvi zvyšuje zrážanlivosť a ohrozuje postihnutého vznikom zrazenín (trombov).

Choroba má opäť určité riziko prechodu do leukémie.

3. Chronická myeloidná leukémia

Toto je jedna z leukémií, pri ktorej dochádza k zvýšeniu počtu nezrelých bielych krviniek.

Nádorové krvinky sú nie príliš funkčné a navyše utláčajú tvorbu ostatných krvných elementov, preto je chorý ohrozený infekciami, krvácavými stavmi a anemickým syndrómom. Viac informácií nájdete v príslušnom článku.

4. Primárna myelofibróza

Toto nádorové ochorenie krvi je vzácnejšie ako leukémia. Vzniká na základe nádorového množenie niektorej z krvotvorných buniek.

V tomto prípade ide o namnožené nádorové klony, ktoré produkujú pôsobky zvyšujúce tvorbu väziva v kostnej dreni (fibróza kostnej drene).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myeloproliferativni-onemocneni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button