Nedostatok vitamínu B9 (kyseliny listovej)

Nedostatok vitamínu B9Ako sa nedostatok vitamínu B9 čiže kyseliny listovej prejavuje? A ako ho liečiť? Vitamín B9 je označenie pre látku známu ako kyselina listová. Naše telo ju nedokáže vytvárať, a preto ju musíme prijímať v potrave. Je to látka s veľkým významom, pretože sa zúčastňuje na veľkom množstve enzymatických reakcií v tele. Je dôležitá v metabolizme bielkovín a pre tvorbu DNA a RNA, ktoré sú nevyhnutné pri vzniku nových buniek (veľmi dôležité v krvotvorbe a pri vývoji ľudského plodu). Podobne ako zvyšok vitamínov B komplexu je aj kyselina listová vo veľkom množstve v kvasniciach, nachádzame ju aj v listovej zelenine (špenát, kel, brokolica).

Nedostatok vitamínu B9 a jeho príčiny


Príčiny nedostatku sú najčastejšie pri nedostatočnom príjme v potrave, typické je to pre chronických alkoholikov.

Nedostatkom vitamínov trpia aj chorí s poruchami vstrebávania živín z tráviaceho traktu a dialyzovaní pacienti. Relatívny nedostatok vitamínu B9 môže byť aj u tehotných žien, kedy prijímané množstvo nestačí pre matku a plod.

Špecifickým problémom bol nedostatok vitamínu B u pacientov liečených Sulfasalazínom.

Prejavy

Zrejme najtypickejším prejavom nedostatku kyseliny listovej je chudokrvnosť, ktorá je daná zhoršenou tvorbou nových krviniek.

V krvnom obraze nachádzame červené krvinky veľkého objemu, čo je obdoba zhubnej anémie (ktorá vzniká pri nedostatku vitamínu B12). Z ďalších príznakov sú to vriedky v ústach (afty), hnačky, lámavé nechtynechutenstvo, bolesti hlavy a búšenie srdca.

Vzhľadom k faktu, že kyselina listová je potrebná pre vývoj ľudského plodu, je jej nedostatok v tehotenstve spojený s častejším výskytom vrodených vývojových chýb (rázštepy chrbtice a rázštepy podnebia, anencefália).

Diagnostika

Hladinu kyseliny listovej v krvi zistíme z krvného náberu.

Ak je dôvodom pre odber zistená chudokrvnosť s veľkými červenými krvinkami, potom je vhodné spolu s vitamínom B9 zisťovať aj hladinu vitamínu B12.

Liečba

Kyselinu listovú podávame vo forme tabliet (napr. tablety Kyselina Folicum), zvýšený príjem je nutný u tehotných žien.

K predávkovaniu väčšinou nedochádza, vitamín sa pri nadbytku ľahko a rýchlo vylučuje močom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-b9

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button