Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok vitamínu B9 (kyseliny listovej)

Nedostatok vitamínu B9 (kyseliny listovej)

Nedostatok vitamínu B9Ako sa nedostatok vitamínu B9 čiže kyseliny listovej prejavuje? A ako ho liečiť? Vitamín B9 je označenie pre látku známu ako kyselina listová. Naše telo ju nedokáže vytvárať, a preto ju musíme prijímať v potrave. Je to látka s veľkým významom, pretože sa zúčastňuje na veľkom množstve enzymatických reakcií v tele. Je dôležitá v metabolizme bielkovín a pre tvorbu DNA a RNA, ktoré sú nevyhnutné pri vzniku nových buniek (veľmi dôležité v krvotvorbe a pri vývoji ľudského plodu). Podobne ako zvyšok vitamínov B komplexu je aj kyselina listová vo veľkom množstve v kvasniciach, nachádzame ju aj v listovej zelenine (špenát, kel, brokolica).

Nedostatok vitamínu B9 a jeho príčiny


Príčiny nedostatku sú najčastejšie pri nedostatočnom príjme v potrave, typické je to pre chronických alkoholikov. Nedostatkom vitamínov trpia aj chorí s poruchami vstrebávania živín z tráviaceho traktu a dialyzovaní pacienti. Relatívny nedostatok vitamínu B9 môže byť aj u tehotných žien, kedy prijímané množstvo nestačí pre matku a plod. Špecifickým problémom bol nedostatok vitamínu B u pacientov liečených Sulfasalazínom.

Prejavy

Zrejme najtypickejším prejavom nedostatku kyseliny listovej je chudokrvnosť, ktorá je daná zhoršenou tvorbou nových krviniek. V krvnom obraze nachádzame červené krvinky veľkého objemu, čo je obdoba zhubnej anémie (ktorá vzniká pri nedostatku vitamínu B12). Z ďalších príznakov sú to vriedky v ústach (afty), hnačky, lámavé nechtynechutenstvo, bolesti hlavy a búšenie srdca.

Vzhľadom k faktu, že kyselina listová je potrebná pre vývoj ľudského plodu, je jej nedostatok v tehotenstve spojený s častejším výskytom vrodených vývojových chýb (rázštepy chrbtice a rázštepy podnebia, anencefália).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Hladinu kyseliny listovej v krvi zistíme z krvného náberu. Ak je dôvodom pre odber zistená chudokrvnosť s veľkými červenými krvinkami, potom je vhodné spolu s vitamínom B9 zisťovať aj hladinu vitamínu B12.

Liečba

Kyselinu listovú podávame vo forme tabliet (napr. tablety Kyselina Folicum), zvýšený príjem je nutný u tehotných žien. K predávkovaniu väčšinou nedochádza, vitamín sa pri nadbytku ľahko a rýchlo vylučuje močom.

Nedostatok vitamínu B9 (kyseliny listovej)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.