Úvod / Choroby / Pagetova choroba

Pagetova choroba

pagetova chorobaPagetova choroba je druhým najčastejším metabolickým ochorením kostí po osteoporóze.

Aké sú presné príčiny vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Pagetovej choroby:


Celkom iste je choroba čiastočne geneticky podmienená, čo zodpovedá častému rodinnému výskytu. Okrem genetiky sa však určite na vzniku choroby podieľajú aj faktory vonkajšieho prostredia. Vyšší výskyt diagnózy s názvom Pagetova choroba nachádzame vo vyspelých štátoch Európy a USA.

Za normálnych okolností v kostnom tkanive prebiehajú početné metabolické deje, ktoré vedú k dynamickej prestavbe štruktúry kostí. Špeciálne bunky zvané osteoklasty odbúravajú kostnú hmotu a iné bunky - osteoblasty - ju tvoria. Pri Pagetovej chorobe sa zvyšuje aktivita osteoklastov, je chaotická a dochádza k nadmernému odbúravaniu kostí. Zrýchľuje sa aj novotvorba kostí spojená s ich hrubnutím, novovzniknutá kostná hmota je však nekvalitná a ľahko sa láme.

Príznaky:

Najčastejšie postihnutými kosťami sú lebka, rebrá, chrbtica a dlhé kosti končatín. Ochorenie sa u väčšiny ľudí nemusí nijako výrazne prejaviť, niektorí pacienti však to šťastie nemajú. Typickým prejavom je bolesť kostí, ktorá je asi najčastejšia u citlivých ľudí. Postihnuté kosti hrubnú a deformujú sa. Zhrubnutie kostí má nepríjemné dôsledky. Môže totiž začať zužovať rôzne otvory, ktorými prechádzajú dôležité nervy.

Najčastejšie môže byť utlačený sluchový alebo zrakový nerv so zodpovedajúcimi poruchami zraku a sluchu, vyskytovať sa však môžu aj iné neurologické poruchy. Krehká novotvorená kostná hmota vedie k ľahšiemu vzniku patologických zlomenín, tj. zlomenín vznikajúcich aj pri pôsobení malej sily.

Diagnostika:

Pri pomyslení na chorobu sú pochopiteľne dôležité klinické príznaky, ktoré od pacienta zistíme. V krvných odberoch môžeme zistiť zvyšovanie koncentrácie niektorých zlúčenín, ktoré súvisia so zvýšeným odbúravaním kosti. Úplne nepostrádateľné sú röntgenové snímky kostí, najmä lebky.

U neurologických prejavov je nevyhnutné vyšetrenie neurológom. Pomerne presné vyšetrenie, ktoré nás informuje o metabolických procesoch v kostiach je scintigrafia kostí.

Liečba:

Liečba ochorenia s názvom Pagetova choroba je pomerne zložitá, pretože kostnú prestavbu je pomerne ťažké ovplyvniť. V terapii sa užívajú lieky proti bolesti a chirurgické riešenie v prípade zlomenín a zúžení kostných otvorov. Samotné metabolické pomery sa ovplyvňujú pomocou liekov, z ktorých najväčší význam majú v dnešnej dobe tzv. Bisfosfonáty.

Tieto lieky zasahujú do kostného metabolizmu tak, že tlmia odbúravanie kostnej hmoty. Spolu s nimi sa pacientom väčšinou podávajú vyššie dávky vápnika a vitamínu D.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *