Pagetova choroba

pagetova chorobaPagetova choroba je druhým najčastejším metabolickým ochorením kostí po osteoporóze. Aké sú presné príčiny vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Pagetovej choroby


Celkom iste je choroba čiastočne geneticky podmienená, čo zodpovedá častému rodinnému výskytu.

Okrem genetiky sa však určite na vzniku choroby podieľajú aj faktory vonkajšieho prostredia. Vyšší výskyt diagnózy s názvom Pagetova choroba nachádzame vo vyspelých štátoch Európy a USA.

Za normálnych okolností v kostnom tkanive prebiehajú početné metabolické deje, ktoré vedú k dynamickej prestavbe štruktúry kostí.

Špeciálne bunky zvané osteoklasty odbúravajú kostnú hmotu a iné bunky – osteoblasty – ju tvoria.

Pri Pagetovej chorobe sa zvyšuje aktivita osteoklastov, je chaotická a dochádza k nadmernému odbúravaniu kostí.

Zrýchľuje sa aj novotvorba kostí spojená s ich hrubnutím, novovzniknutá kostná hmota je však nekvalitná a ľahko sa láme.

Príznaky

Najčastejšie postihnutými kosťami sú lebka, rebrá, chrbtica a dlhé kosti končatín. Ochorenie sa u väčšiny ľudí nemusí nijako výrazne prejaviť, niektorí pacienti však to šťastie nemajú.

Typickým prejavom je bolesť kostí, ktorá je asi najčastejšia u citlivých ľudí. Postihnuté kosti hrubnú a deformujú sa.

Zhrubnutie kostí má nepríjemné dôsledky. Môže totiž začať zužovať rôzne otvory, ktorými prechádzajú dôležité nervy.

Najčastejšie môže byť utlačený sluchový alebo zrakový nerv so zodpovedajúcimi poruchami zraku a sluchu, vyskytovať sa však môžu aj iné neurologické poruchy.

Krehká novotvorená kostná hmota vedie k ľahšiemu vzniku patologických zlomenín, tj. zlomenín vznikajúcich aj pri pôsobení malej sily.

Diagnostika Pagetovej choroby

Pri pomyslení na chorobu sú pochopiteľne dôležité klinické príznaky, ktoré od pacienta zistíme.

V krvných odberoch môžeme zistiť zvyšovanie koncentrácie niektorých zlúčenín, ktoré súvisia so zvýšeným odbúravaním kosti. Úplne nepostrádateľné sú röntgenové snímky kostí, najmä lebky.

U neurologických prejavov je nevyhnutné vyšetrenie neurológom. Pomerne presné vyšetrenie, ktoré nás informuje o metabolických procesoch v kostiach je scintigrafia kostí.

Liečba

Liečba ochorenia s názvom Pagetova choroba je pomerne zložitá, pretože kostnú prestavbu je pomerne ťažké ovplyvniť.

V terapii sa užívajú lieky proti bolesti a chirurgické riešenie v prípade zlomenín a zúžení kostných otvorov.

Samotné metabolické pomery sa ovplyvňujú pomocou liekov, z ktorých najväčší význam majú v dnešnej dobe tzv. Bisfosfonáty.

Tieto lieky zasahujú do kostného metabolizmu tak, že tlmia odbúravanie kostnej hmoty. Spolu s nimi sa pacientom väčšinou podávajú vyššie dávky vápnika a vitamínu D.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pagetova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Dobrý večer.Obraciam sa Vás z otázkou.Sedem mesiacov chodím k gynekologovi,ktorý mi predpísal na vonkajšie ganitálie masť IMAZOL z dôvodu svrbenia a fľakov bez kože.Jeho diagnoza Lichen slerosus ….a povedal natierajte si to miesto a prídte o rok.Kedže som ho navštívila 4krát,tak ma odporučil na gynekologické oddelenie z dôvodu odobratia vzorky z troch miest.Absolvovala som tento nepríjemný zákrok pod celou anestézou.Výsledok došiel z histologie Pagetova choroba.Nie je na internete nič o tejto chorobe písané.Papiere zalepili a na obálku napísali Východoslovenský Onkologický Ustav.Môžete mi niečo bližšie napísať k tejto diagnoze?Ďakujem

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button