Whippleova choroba

Whippleova chorobaWhippleova choroba (niekedy označovaná aj ako Whippleho choroba) je zriedkavé infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané baktériou Tropheryma Whipplei [Troferima Vipleí]. Drvivá väčšina postihnutých touto chorobou sú muži, ročne ochorie asi jeden človek z milióna. Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Whippleovej choroby


Whippleova choroba je vyvolaná nákazou vyššie zmienenej baktérie, v jej rozvoji však zrejme hrajú úlohu aj vrodené genetické predpoklady. Jedinci sa nakazia z kontaminovanej pôdy alebo vody, asi aj preto väčšina nakazených patrila medzi ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve. Presný mechanizmus prenosu však nie je doteraz známy.

Prejavy

Choroba sa prejavuje črevnými a mimo črevnými ťažkosťami. Z črevných príznakov to sú bolesti brucha, úbytok na váhe a hnačky, ktoré môžu byť spojené s poruchou vstrebávania živín a rozvojom podvýživy. Ďalšie príznaky, ktoré sa objavujú sú bolesti kĺbov, bolesti svalov, dlhodobo zvýšená teplota a nočné potenie. Mnoho chorých trpelo aj neurologickými ťažkosťami ako je demencia, poruchy pohybov očí a poruchy pamäti.

Diagnostika

Vzhľadom k zriedkavému výskytu choroby je určite veľmi ťažké určiť správnu diagnózu. Zásadnou diagnostickou metódou je prevedenie gastroskopie s odberom vzoriek sliznice z dvanástnika. V týchto vzorkách potom môžu byť pri špeciálnom farbení pod mikroskopom baktérie pozorované.

Liečba

Ak je diagnóza potvrdená, podávajú sa rôzne antibiotiká a to po veľmi dlhú dobu, ktorá môže presahovať až dva roky. Súčasťou liečby musí byť aj dodávanie chýbajúcich živín a zabezpečenie dostatočného prísunu potravy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/whippleova-choroba

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.