Úvod / Choroby / Whippleova choroba

Whippleova choroba

Whippleova chorobaWhippleova choroba (niekedy označovaná aj ako Whippleho choroba) je zriedkavé infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané baktériou Tropheryma Whipplei [Troferima Vipleí]. Drvivá väčšina postihnutých touto chorobou sú muži, ročne ochorie asi jeden človek z milióna.

Ako sa táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny:


Whippleova choroba je vyvolaná nákazou vyššie zmienenej baktérie, v jej rozvoji však zrejme hrajú úlohu aj vrodené genetické predpoklady. Jedinci sa nakazia z kontaminovanej pôdy alebo vody, asi aj preto väčšina nakazených patrila medzi ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve. Presný mechanizmus prenosu však nie je doteraz známy.

Prejavy:

Choroba sa prejavuje črevnými a mimo črevnými ťažkosťami. Z črevných príznakov to sú bolesti brucha, úbytok na váhe a hnačky, ktoré môžu byť spojené s poruchou vstrebávania živín a rozvojom podvýživy.

Ďalšie príznaky, ktoré sa objavujú sú bolesti kĺbov, bolesti svalov, dlhodobo zvýšená teplota a nočné potenie. Mnoho chorých trpelo aj neurologickými ťažkosťami ako je demencia, poruchy pohybov očí a poruchy pamäti.

Diagnostika:

Vzhľadom k zriedkavému výskytu choroby je určite veľmi ťažké určiť správnu diagnózu. Zásadnou diagnostickou metódou je prevedenie gastroskopie s odberom vzoriek sliznice z dvanástnika. V týchto vzorkách potom môžu byť pri špeciálnom farbení pod mikroskopom baktérie pozorované.

Liečba:

Ak je diagnóza potvrdená, podávajú sa rôzne antibiotiká a to po veľmi dlhú dobu, ktorá môže presahovať až dva roky. Súčasťou liečby musí byť aj dodávanie chýbajúcich živín a zabezpečenie dostatočného prísunu potravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *