Autoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída)

Autoimunitný zápal pankreasuAutoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída) je vzácnejšie ochorenie, ktoré sa považuje za špecifický podtyp chronickej pankreatitídy. Samo o sebe nebýva vyložene nebezpečné, ale napriek tomu môže svojmu nositeľovi spôsobiť veľmi vážne komplikácie. Prečo tomu tak je, si povieme nižšie.

Autoimunitný zápal pankreasu a jeho príčiny


Autoimunitná pankreatitída patrí do skupiny autoimunitných chorôb, ktorých podstatou je poškodenie tkanív pacientovho tela jeho vlastným imunitným systémom.

Príčina vzniku choroby nie je presne známa, ide zrejme o kombináciu určitého genetického predpokladu a vplyvu vonkajších faktorov.

Bolo zistené, že u ľudí s autoimunitným zápalom pankreasu sa častejšie vyskytujú aj ďalšie autoimunitné choroby (napr. Sjögrenov syndróm).

Prejavy

Existuje viacero typov autoimunitnej pankreatitídy. Niektoré spôsobia celkové zväčšenie slinivky brušnej, ktorá získa „párkovitý“ tvar, iné formy spôsobia postihnutie len určitých ložísk v pankrease.

Tieto formy sú zákernejšie, pretože môžu byť ľahko zamenené za rakovinu pankreasu a viesť k zbytočnej operácii.

Postihnutie pankreasu zvyčajne nebýva spojené s bolesťami brucha, ale objavuje sa žltačka pri zhoršení odtoku žlče kvôli útlaku žlčovodu zápalom postihnutého tkaniva pankreasu.

Diagnostika

Určiť diagnózu nie je ľahké, veľmi často je predovšetkým nutné vylúčiť prítomnosť rakoviny pankreasu.

Zápalové zmeny môžu byť vidieť na ultrazvuku a na CT vyšetrení brucha. Pomerne cenné môže byť prevedenie endosonografie s odberom biopsie postihnutého tkaniva k histologickému vyšetreniu.

Histológia vylúči prítomnosť nádorových buniek a potvrdí zápal pankreasu.

V krvných náberoch bývajú zvýšené koncentrácie niektorých autoprotilátok a v určitých prípadoch zvýšenie jedného z krvných gama globulínov (IgG4).

Liečba

Základom liečby autoimunitného zápalu pankreasu sú kortikosteroidy a pri ich užívaní ochorenie zvyčajne veľmi rýchlo ustupuje.

Niektoré formy choroby sa môžu vracať a v takom prípade sa určité imunosupresíva (napr. Azatioprín) podávajú dlhodobo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/autoimunitni-zanet-slinivky-brisni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button