Klatskinov tumor

klatskinov tumorKlatskinov tumor [klackinov] je označenie pre určitú formu rakoviny žlčových ciest. Pojem je skôr anatomický – priebeh, diagnostika a liečba sa príliš nelíši od iných tumorov vychádzajúcich zo žlčového stromu.

O Klatskinovom tumore hovoríme vtedy, ak nádor žlčových ciest rastie v mieste, kde sa pod pečeňou spája pravý a ľavý žlčovod do jedného spoločného žlčovodu. Klatskinov tumor sa vyskytuje skôr u starších ľudí nad 60 rokov veku.

Príčiny Klatskinovho tumoru


Príčiny nie sú podobne ako u ostatných foriem rakoviny žlčových ciest zrejmé, poznáme však určité rizikové faktory ako sú vrodené cysty žlčových ciest, Caroliho choroba, chronické zápaly pri žlčových kameňoch v žlčovode a ochorenie známe ako primárna sklerozujúca cholangitída.

V mnohých prípadoch však tumor vznikne bez prítomnosti týchto rizikových faktorov.

Prejavy

Nádor sa spočiatku neprejavuje, ale postupne môže svojim rastom spôsobiť bolesť pod pravým rebrom a vznik žltačky sa svrbením kože, tmavým močom a svetlou stolicou.

Väčšina ťažkostí súvisí s poruchou odtoku žlče pri upchatí alebo utlačení žlčovodov nádorovými hmotami.

Diagnostika

Nádor môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód ako ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Vzťah nádoru ku žlčovým cestám môže pomôcť ujasniť aj ERCP.

Klatskinov tumor a liečba

Vyliečenie je možné len vtedy, ak je nádor chirurgicky odstránený. Bohužiaľ mnoho prípadov je zistených až v štádiu, keď nie je operácia možná.

Chemoterapia nie je moc úspešná a nádor sa pomocou nej samotnej vyliečiť nedá.

Ako paliatívnu liečbu (tj. liečba „iba“ s cieľom úľavy od príznakov) možno niekedy vykonať zavedenie stentu do žlčovodu, ktorý zaistí odtok žlče, alebo zabezpečenie vonkajšie drenáže.

Pri vonkajšej drenáži je cez kožu nabodnutý žlčový strom a je do neho zavedená hadička, ktorá odvádza žlč von z tela do vrecka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/klatskinuv-tumor

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Svrbí ma pokožka kolo pravého rebra nikde inde a to dosť silno natieram to alpou,ale nepomáha po chvíli svrbí znova.Ďakujem.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button