Marker CA 19-9

Marker CA 19-9Čo je to marker CA 19-9, aký je jeho princíp a využitie? Aké má jeho vyšetrenie nevýhody?

CA 19-9 je označenie pre bežne používaný tumor marker. Tumor markery sú všeobecne zlúčeniny vyskytujúce sa v ľudskom tele, ktorých zvýšená koncentrácia môže byť spojená s prítomnosťou zhubného ochorenia.

Princíp vyšetrenia markeru CA 19-9


CA 19-9 je spojený s chorobami a nádormi tráviaceho traktu, najmä s ochoreniami pankreasu.

Väčšinou sa zisťuje jeho hladina v krvi pri normálnom odbere žilovej krvi, na špecializovaných pracoviskách sa však môže spolu s inými markermi (najmä CEA) hodnotiť aj v iných tekutinách, napríklad v tekutom obsahu cýst slinivky získaných odsatím tenkou ihlou.

Využitie markeru

Zvýšená hladina CA 19-9 môže znamenať rakovinu pankreasu a nájdeme ju aj u niektorých nádorov hrubého čreva, u rakoviny pečene a rakoviny pažeráka.

Samo o sebe však zvýšenie CA 19-9 nemôže viesť k stanoveniu diagnózy, tá musí byť ďalej potvrdená zobrazovacími metódami (ultrazvuk, CT vyšetrenie), endoskopicky (u nádorov tráviacej trubice) a najmä biopsiou (odber podozrivého nádorového tkaniva a jeho vyšetrenie pod mikroskopom).

CA 19-9 je teda pre diagnózu len pomocná metóda, pravidelné monitorovanie jeho hladín sa však hodí u už potvrdenej rakoviny počas liečby, kedy nám zmeny koncentrácie CA 19-9 podávajú informácie o úspešnosti liečby.

Nevýhody vyšetrenia

Ako bolo povedané vyššie, nemusí byť CA 19-9 zvýšené len pri nádorov, jeho vysoká koncentrácia môžu byť aj u pacientov s akútnym a chronickým zápalom slinivky brušnej, pri cirhóze a u ľudí s poruchou odtoku žlče.

Na druhú stranu u niektorých ľudí nedochádza aj pri pokročilých formách vyššie zmienených nádorov k zvýšeniu hladiny CA 19-9 a marker je falošne negatívny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ca-19-9-marker

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button