Marker CEA

Marker CEAČo je to marker CEA, aký je jeho princíp, využitie a aké ma jeho vyšetrenie nevýhody?

CEA je označenie pre karcinoembryonálny antigén, ktorý patrí medzi bežne používané tumor markery.

Tumor markery sú vo všeobecnosti zlúčeniny vyskytujúce sa v ľudskom tele, ktorých zvýšená koncentrácia môže byť spojená s prítomnosťou zhubného ochorenia. Karcinoembryonálny antigén sa vytvára v tele plodu, u ženy po pôrode je jeho koncentrácia minimálna.

Princíp vyšetrenia markeru CEA


CEA je spojený hlavne s nádorovými ochoreniami tráviacej trubice, jeho koncentráciu v krvi vyšetrujeme z bežného krvného odberu.

Využitie markeru

Zvýšená hladina CEA býva spojená s prítomnosťou rakoviny hrubého čreva a rakoviny žalúdka, môžeme ju nájsť aj u rakoviny pankreasu, rakoviny pľúc, rakoviny štítnej žľazy a rakoviny prsníka.

Treba podotknúť, že tumor markery sa pre diagnózu využívajú len ako pomocné hodnoty spoločne s výsledkami zobrazovacích a endoskopických metód a v žiadnom prípade nesmieme urobiť diagnózu nádoru len na základe ich zvýšenej hodnoty.

Na druhú stranu je pravidelné meranie hodnôt CEA vhodné u už preukázaného tumoru u pacienta podstupujúceho liečbu, kedy nám zmeny koncentrácie CEA vypovedajú o úspešnosti liečby (pokles koncentrácie = dobré (liečba zaberá), zvýšenie koncentrácie = zlé (liečba nezaberá)).

Nevýhody vyšetrenia

Ako bolo povedané vyššie, nemusí byť hladina CEA zvýšená len u nádorov, vysoká koncentrácia môže byť aj u pacientov s akútnym a chronickým zápalom slinivky brušnej, pri cirhóze, u ulceróznej kolitídy a pri Crohnovej chorobe.

Úplne špeciálnym problémom je zvýšenie hladiny CEA u pravidelných fajčiarov.

Na druhú stranu u niektorých ľudí nedochádza aj pri pokročilých formách vyššie zmienených nádorov k zvýšeniu hladiny a marker CEA je falošne negatívny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cea-marker

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button