Vyliec.sk > Choroby > Varikokéla

Varikokéla

varikokélaVarikokéla je odborný názov pre proces postihujúci žily semenníka. Je relatívne častý a zvyčajne neškodný. Môže byť však spojený s rôznymi nepríjemnými komplikáciami a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj neplodnosť. Aké sú presne príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky potrebné informácie sa dočítate z tohto článku.

Príčiny varikokély


Krv je zo semenníka odvádzaná žilami, ktoré prebiehajú v cievnom zväzku z mieška cez trieslovinový kanál do dutiny brušnej. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré umožňujú jednosmerný tok krvi. Ak sú tieto chlopne narušené alebo ak sú žily stlačené zvonku, zhorší sa odtok žilovej krvi zo semenníka. Dochádza k hromadeniu krvi v žilách, ktoré sa začnú rozširovať v tzv. varixy. To vedie k hromadeniu žilovej krvi v postihnutom semenníku, ktorý sa môže zväčšiť. Väčšina prípadov varikokély vzniká bez jasnej vyvolávajúcej príčiny jednoduchou nedostatočnosťou žíl a ich chlopní. Z jasných vyvolávajúcich príčin poznáme najmä zhubné nádory a ich metastázy v oblasti brucha, ktoré svojím rastom môžu stlačiť žily idúce zo semenníka a zhorší sa odtok krvi.

Príznaky

Určitou formou varikokély trpí relatívne veľa mužov. Mierne formy sú bezpríznakové, niekedy sa však môže objaviť zväčšenie semenníka, nepríjemný tlakový pocit v semenníku, ktorý môže prechádzať v ťahavú bolesť semenníka. Okrem zväčšeného semenníka môže byť pod kožou mieška pohľadom či pohmatom badateľný aj rozšírený a vinutý žilový systém semenníka. Chronicky trvajúca varikokéla môže byť spojená s narušením tkaniva semenníka. Semenník sa začne zmenšovať (atrofuje) a jeho funkcia môže vymiznúť. Varikokéla tak môže byť spojená s postupným vznikom neplodnosti.

Diagnostika

Pacienta s ťažkosťami by mal vyšetriť urológ. Okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia pohľadom a pohmatom je dominantnou vyšetrovacou metódou ultrazvuk semenníkov a miešku.

Liečba

Otázka, či liečiť, alebo len sledovať, nie je vždy úplne jednoduchá. Rozsiahle formy by však byť riešené mali. Rozšíreným liečebným zákrokom je operácia, pri ktorej sa rozšírené žily odstránia. Druhou možnosťou je tzv. embolizácia, kedy sa do žíl pomocou ihly zasunie pracovný nástroj, ktorým sa žily uzavrú zvnútra. Krv zo semenníka je potom odvádzaná drobnými postrannými žilami, ktoré nie sú rozšírené.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/varikokela

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.