Stuhnutá šija
Stuhnutá šija je pomerne častý smútok mnohých pacientov, ktorí majú dlhodobé ťažkosti s krčnou chrbticou. Je nutné si však uvedomiť, že môže ísť o prejavy oveľa závažnejších stavov.
Čo všetko môže spôsobiť stuhnutú šiju a ako tento stav diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny stuhnutej šije:
1. Bolesti svalov a väzov
Zablokovaná krčná chrbtica vplyvom sťahov chrbtového svalstva je asi najčastejšou príčinou stuhnutého krku. Typická je bolesť krku pri pohybe hlavy nielen dopredu a dozadu, ale aj do strán.
Horúčka a ďalšie prejavy s výnimkou bolesti hlavy nebývajú prítomné.
Stuhnutie a preťaženie svalov krku môže byť spôsobené nadmerným cvičením (typické u netrénovaného jedinca), spaním v zlej polohe, sedením v zlej polohe a pri príliš rýchlych pohyboch hlavy (predklon hlavy nasledovaný rýchlym záklonom, rýchle otočenie hlavy).
2. Ochorenia chrbtice
Artróza medzistavcových kĺbov a hernia disku v mieste krčnej chrbtice môžu spôsobiť nepríjemnosti ako krčná bolesť a stuhnutá šija.
Podobné prejavy môžu vzniknúť v prípade reumatoidnej artritídy, ktorá postihuje krčnú chrbticu.
3. Zápal mozgových blán
Tento stav označujeme tiež ako meningitídu. Dochádza k výraznému stuhnutiu šije, ktorá je ako doska a prakticky nemožno predkloniť hlavu.
Pohyb hlavy do strán je paradoxne relatívne zachovaný. Okrem stuhnutosti krku býva prítomná bolesť hlavy, horúčka, zmätenosť a poruchy vedomia.
4. Horúčka
Samotná zvýšená teplota (nad 38 ° C) môže spôsobiť bolesť hlavy a stuhnutie šije.
Z toho dôvodu je niekedy ťažké odlíšiť aj relatívne banálnu infekciu od meningitídy (viď. vyššie).
Stuhnutá šija a jej diagnostika
Problematiku stuhnutej šije väčšinou riešia neurológ a rehabilitačný lekár, prípadne infekčný lekár.
Ak ide o človeka, u ktorého predpokladáme neinfekčnú príčinu, potom okrem fyzikálneho vyšetrenia vykonáme röntgen krčnej chrbtice.
Ďalšou možnosťou je vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie krčnej chrbtice pri podozrení na závažnejší nález.
Podozrenie na zápal mozgových blán vyžaduje vykonanie očného vyšetrenia alebo CT vyšetrenia mozgu (na vylúčenie vnútrolebečného pretlaku) a následné prevedenie lumbálnej punkcie k získaniu vzorky mozgovomiechovej tekutiny.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ztuhla-sije
Použité zdroje: základné zdroje textu