Malígny neuroleptický syndróm

Čo je to malígny neuroleptický syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť?

Malígny neuroleptický syndróm je život ohrozujúci stav, ktorý spadá do poľa pôsobnosti psychiatrov, neurológov a internistov. Úzko súvisí s liečbou niektorých psychiatrických chorôb, ktoré označujeme ako psychózy (napr. schizofrénia), a s liečbou Parkinsonovej choroby.

Príčiny malígného neuroleptického syndrómu

Syndróm je najčastejšie vyvolaný liekmi zo skupiny neuroleptík (zjednodušene povedané antipsychotickými liekmi).

Riziko vzniku syndrómu je vyššie u pacientov užívajúcich vysoké dávky neuroleptík a u pacientov, ktorých dávky liekov boli v nedávnej dobe výrazne zvýšené.

Okrem toho sa syndróm objavil aj u pacientov, ktorí sa liečili proti Parkinsonovej chorobe, u ktorých boli náhle vysadené alebo znížené dávky ich liekov.

Rizikovejší na vznik syndrómu sú ľudia, ktorí sú vyčerpaní, dehydratovaní, alebo majú nejakú infekciu.

Predpokladá sa aj istá geneticky podmienená vnímavosť k neuroleptikam, ktoré robia niektorých jedincov k vzniku syndrómu náchylnejších.

Presný mechanizmus vzniku syndrómu nie je ešte úplne pochopený a jedná sa o značne zložitú problematiku.

Zjednodušene možno povedať iba, že neuroleptiká spôsobia nerovnováhu vo vnútornom prostredí organizmu a najmä v tzv. mozgových neuromediátorov (zlúčeniny prenášajúce impulzy medzi nervovými bunkami).

Prejavy syndrómu

Malígny neuroleptický syndróm sa začne prejavovať kŕčmi svalov a trasom celého tela. Krvný tlak sa môže nekontrolovateľne zvýšiť a môže vyvolať srdcové zlyhávanie.

Silná triaška vyrába veľké množstvo tepla a chorému sa zvýši telesná teplota – často krát až do kritických hodnôt nad 40 ° C.

Môžu sa začať ničiť svaly, čo sa odborne označuje ako rabdomyolýza.

Zlúčeniny uvoľňujúce sa z rozpadajúcich sa svalových vlákien môžu poškodiť obličky a spôsobiť ich zlyhanie. Prudko sa zhoršuje celkový stav, ktorý môže ľahko prejsť do kómy a následne vyústiť až v smrť.

Diagnostika

Na diagnózu je nutné pomýšľať u pacienta užívajúceho niektoré z neuroleptík pri výskyte vyššie uvedených príznakov – najalarmujúcejšie príznaky sú horúčka, triaška a kŕče.

Z krvných odberov má najväčší význam vyšetrenie hladiny kreatínkinázy (skratka CK).

Kreatínkináza je zlúčenina, ktorá sa vyskytuje vo svalových vláknach a jej koncentrácia v krvi rastie pri poškodení svalových vlakien.

Liečba malígného neuroleptického syndrómu

Väčšinou je nutná hospitalizácia na JIS, monitorovanie základných životných funkcií, agresívne tlmenie horúčky (vonkajšie chladenie aj lieky na zníženie teploty) a hydratácia.

Ak dôjde k závažnému poškodeniu funkcie obličiek, môže byť indikovaná dočasná dialýza.

Zo špeciálnych liekov sa niekedy užíva dantrolén, ktorý znižuje napätie kostrových svalov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/maligni-neurolepticky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button