Vyliec.sk > Choroby > Febrilná neutropénia

Febrilná neutropénia

Febrilná neutropénia Febrilná neutropénia je veľmi vážnym stavom s ktorým sa stretávame u pacientov užívajúcich niektoré silnejšie imunosupresíva. Febrilná neutropénia nesmie byť podceňovaná a mala by byť liečená  za hospitalizácie.

Ako sa prejavuje táto choroba? Dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny febrilnej neutropénie


Príčinou je oslabenie imunitného systému a narušenie krvotvorby vplyvom imunosupresív. U postihnutého človeka dôjde k významnému poklesu počtu bielych krviniek a to vedie k prepuknutiu infekčných procesov. Infekcie majú za prvé tendenciu prebiehať veľmi agresívne a neohraničene, za druhé sa objavujú aj menej časté infekcie ako vírusové (napr. CMV infekcia) a plesňové.

Prejavy

Febrilná neutropénia  sa u chorého prejavuje vysokými teplotami nad 38 ° C a infekciou. Pokiaľ nie je včasne liečená, infekcia sa rýchlo rozšíri a dôjde k otrave krvi so zlyhaním orgánov a smrti.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Podozrenie na ochorenie máme u pacientov so zvýšenou teplotou, ktorí užívajú silnejšie imunosupresíva. Chorobu diagnostikujeme na základe dvoch základných kritérií - opakované meranie horúčky nad 38 ° C a pokles počtu bielych krviniek v krvnom obraze. Presnejšie povedané ide o pokles neutrofilov (subtyp bielych krviniek) pod 500 na mikroliter krvi.

Po určení diagnózy je nutné odobrať pacientovi vzorky na mikrobiologické vyšetrenie na určenie pôvodcu infekcie a na zabezpečenie čo najúčinnejšej liečby (väčšinou výter z hrdla, mikrobiologické vyšetrenie moču a hemokultúry).

Liečba

Čo najskôr po diagnóze sa musia nasadiť širokospektrálne antibiotiká a u niektorých pacientov sa podávajú aj antivirotiká a antimykotiká (protiplesňové lieky). Okrem týchto opatrení sa zvyčajne nasadzujú špeciálne rastové faktory, ktoré majú za úlohu podporiť novotvorbu bielych krviniek.

Otázkou je ďalšia podoba imunosupresívnej liečby. Lekár-špecialista v tejto problematike musí rozhodnúť, či v terapii pokračovať, či zmeniť dávku imunosupresív alebo ich nahradiť inými.

Febrilná neutropénia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.