Vyliec.sk > Choroby > Hydrokéla

Hydrokéla

HydrokélaHydrokéla je stav postihujúci semenník. Semenník je párová mužská pohlavná žľaza uložená mimo dutiny brušnej v miešku. Každý semenník má okolo seba niekoľko ochranných obalov a je vyživovaný zväzkom ciev, ktoré do neho prechádzajú z dutiny brušnej cez trieslovinový kanál. Pri hydrokéle sa začne medzi obalmi semenníka hromadiť menšie či väčšie množstvo tekutiny. Nejedná sa väčšinou o nijak závažný stav, niekedy je však nutné jeho chirurgické riešenie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Hydrokéla a jej príčiny


Tvorba nadmerného množstva tekutiny bunkami obalov semenníka nemá vždy objasnenú príčinu a vzniká bez jasnej príčiny, zrejme sa jedná o nerovnováhu medzi tvorbou tekutiny a jej vstrebávaním. Inokedy môže byť spôsobená dráždením obalov semenníka fyzickým poškodením (náraz, úder) a môže sprevádzať aj zápaly a nádory.

Prejavy

Tekutina nahromadená v obaloch semenníka spôsobí jeho zväčšenie, ktoré je nebolestivé. Podobné príznaky má aj rakovina semenníkov, a preto by mal byť pacient s týmito problémami vyšetrený.

Diagnostika

Vyšetrenie vykonáva zvyčajne urológ, ktorý okrem získania anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia zaistí ultrazvuk miešku, ktorý prítomnosť tekutiny odhalí (a vylúči nádorové ochorenia).

Liečba

Liečba mnohokrát nie je nutná, tekutina sa môže samovoľne vstrebať. Ak je jej však veľké množstvo a pôsobí ťažkosti, je možné jednoduchým chirurgickým zákrokom obaly semenníka pretnúť a vypustiť ju. V prípade opakovaného vzniku hydrokély sa môžu obaly semenníka zošiť k sebe, čím sa tvorba tekutiny zastaví.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hydrokela

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.