Seminóm

SeminómSeminóm sa zarďuje medzi najčastejšie zhubné nádory semenníka a okrem toho patrí medzi tzv. zárodočné nádory. Čo všetko môže tento stav spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnsotikovať a môžeme ho nejako účinne liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Rakovina v tomto prípade semenníkov nastane, keď bunky tela začnú nekontrolovateľne deliť a tvoria nahromadenie (hmotnosť) tkaniny, nazývanú tumor.

Termín rakovina odkazuje na zhubné nádory, ktoré môžu presakovať do okolitých tkanív a šíriť sa do iných častí tela. Benígne nádory sa nešíria do iných orgánov.

Seminóm a jeho príčiny


Presná príčina vzniku nie je známa, predpokladá sa kombinácia genetických faktorov a faktorov vonkajšieho prostredia.

Vznik seminómu a ostatných nádorov semenníkov je častejší u neriešeného, nezostúpeného semenníka. Najčastejšie sú postihnutí mladí muži do 35 rokov veku.

Prejavy

Seminóm obvykle spôsobí nebolestivé zväčšenie semenníka a ak sa nelieči, rozšíri sa metastázami do hlbokých lymfatických uzlín v dutine brušnej a postupne aj do ďalších orgánov (typicky pľúca).

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj bolesti postihnutého semenníka, tie však nie sú typické.

Pozn: Seminóm môže byť niekedy dosť nevyspytateľný a veľmi zriedkavo sa môže objaviť u mužov aj mimo semenník, alebo sa dokonca u ženy vo vaječníku (potom sa mu však nehovorí seminóm, ale dysgerminóm).

Diagnostika

Semenník zväčšený kvôli prítomnosti seminómu môže byť nahmátnutý už v relatívne ranom štádiu, a preto sa odporúča samovyšetrovanie semenníkov u dospievajúcich chlapcov a mladých mužov.

Ak je podozrenie na nesúmernosť semenníkov, potom sa urobí ultrazvuk, ktorý nádorové tkanivo ukáže.

Definitívna diagnóza je však určená až po získaní vzorky nádorového tkaniva, ktoré musia vyšetriť.

Liečba

Semenník postihnutý nádorom je treba odstrániť, druhý semenník sa ponecháva a muž tak vo väčšine prípadov zostane normálne plodný.

Podľa histologického podtypu nádoru a podľa zisteného rozsahu sa potom chirurgický zákrok môže doplniť ožarovaním alebo chemoterapiou.

Seminóm sa radí medzi veľmi dobre liečiteľné nádory a prognóza chorých mužov je väčšinou výborná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/seminom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button