Kardiotokografia

vyšetrenie kardiotokografiaČo je to kardiotokografia, aký je princíp, význam a postup tohto vyšetrenia? Aké má táto vyšetrovacia metóda nevýhody?

Kardiotokografia (CTG) je vyšetrovacia metóda, ktorá má veľký význam v gynekológii a pôrodníctve, jej hlavným cieľom je monitorovanie základných životných funkcií plodu.

Princíp kardiotokografie


Prístroj (kardiotokograf) pracuje na princípe ultrazvuku a je schopný monitorovať srdcovú frekvenciu plodu a maternicové sťahy.

V drvivej väčšine sa vykonáva vonkajšou kardiotokografiou, kedy je sonda prístroja priložená na brucho tehotnej ženy, menej často sa dá použiť vnútorná kardiotokografia, kedy je sonda zavedená pošvou do maternice tak, aby bola v priamom kontakte s povrchom plodu.

Postup vyšetrenia

Klasická vonkajšia kardiotokografia sa vykoná priložením sondy na brucho tak, aby bola srdcová akcia plodu počuteľná.

Prístroj vytvára záznam (tzv. kardiotokogram), ktorý má podobu krivky, ktorá môže laikovi do určitej miery pripomínať EKG.

Nejedná sa však v žiadnom prípade o EKG, interpretácia nálezu je obtiažna a vyžaduje značné skúsenosti.

Lekár hodnotí určitú bazálnu frekvenciu plodu, zmeny frekvencie, frekvenciu a silu kontrakcií maternice a ďalšie faktory (rôzne zrýchlenie, či spomalenie frekvencie), z ktorých odhaduje stav plodu.

Význam vyšetrenia

Kardiotokografie sa používa počas tehotenstva, či priamo počas pôrodu na monitorovanie stavu plodu a vylúčenie situácie, že plod má nedostatok kyslíka (hypoxia plodu).

Toto vyšetrenie môže byť dôležité pri rozhodovaní o tom, či je plod ohrozený, a či napríklad vykonať rýchle ukončenie tehotenstva pôrodom, aby sa zabránilo poškodeniu mozgu plodu alebo jeho smrti.

Príkladom takejto situácie je čiastočné predčasné odlúčenie placenty.

Nevýhody

Klasická kardiotokografia je neinvazívna a jednoduchá metóda, na druhú stranu ide o nepriamu detekciu, ktorá môže byť narušená napríklad pohyby plodu a pod.

Okrem toho je záznam menej špecifický ako EKG krivka a jeho hodnotenie je výrazne ťažšie.

Kardiotokogram navyše nie je schopný povedať určitú presnú diagnózu, skôr informuje lekára o tom, či je (alebo nie je) s plodom všetko v poriadku a či netrpí nedostatkom kyslíka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kardiotokografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button