Vyliec.sk > Choroby > Horúčka omladníc

Horúčka omladníc

Horúčka omladnícHorúčka omladníc alebo horúčka šestonedieľok  je ochorenie zaujímavé už z historického hľadiska a je úzko späté s menom lekára I. F. Semmelweis, ktorý žil v 19. storočí. Horúčka omladníc znamená infekciu ženy krátko po pôrode, ktorá pomerne často spôsobila smrť rodičky.

Aké sú príčiny vzniku tejto horúčky? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny horúčky omladníc


Príčinou horúčky omladníc sú rôzne baktérie (typicky streptokoky), ktoré infikujú pôrodné cesty ženy. V čase I. F. Semmelweis ešte neboli informácie o bakteriálných ochoreniach, Semmelweis si však všimol výrazne vyššiu úmrtnosť žien, o ktoré sa starali medici a lekári, ktorí predtým pracovali na pitevniach a nákazu na ženy preniesli.

V snahe zabrániť prenosu choroby nútil Semmelweis lekára dezinfikovať si ruky, čo bolo v tom čase nesené so značnou nevôľou a Semmelweis o svoje miesto prišiel (podiel na tom mala však aj jeho komplikovaná povaha a konfliktné správanie). Výrazný pokles výskytu horúčky omladníc pri zachovávaní hygienických štandardov dal však Semmelweis za pravdu, rovnako tak aj následný objav bakteriálneho sveta Robertom Koch a Louis Pasteur.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Dodajme len, že uznania sa Semmelweis dočkal až s odstupom po svojej smrti, ku ktorej došlo v psychiatrickom ústave.

Prejavy

Horúčka omladníc sa prejavovala vysokými horúčkami, hnisaním a celkovým zhoršením stavu ženy, ktorá pomerne rýchlo zomrela na následok sepsy a septického šoku.

Prevencia

Základom prevencie je dodržiavanie základných hygienických opatrení ošetrujúcim personálom, čo výrazne znižuje riziko infekcie ženy. Akékoľvek zákroky počas pôrodu (cisársky rez, sceľovanie nastrihnutej hrádze, a pod.) sa vcelku pochopiteľne musia vykonávať za sterilných podmienok.

Liečba

V 19. storočí nebola terapia prakticky možná. V dnešnej dobe sa už horúčka šestonedieľok v civilizovanom svete takmer nevyskytuje. Ak sa predsa len vyskytne, potom je liečená antibiotikami a udržiavaním základných životných funkcií (kyslík, hydratácia, apod.).

Horúčka omladníc

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.