Pretrhnutie maternice

Pretrhnutie maternicePretrhnutie maternice je život ohrozujúci stav, ktorý sa môže zriedkavo objaviť ako nebezpečná komplikácia pôrodu. Ako iste všetci vieme, maternica je dutý orgán lokalizovaný u žien v oblasti panvy, ktorý v tehotenstve umožňuje vývoj plodu.

Príčiny pretrhnutia maternice


K roztrhnutiu maternice môže dôjsť na konci tehotenstva a počas prirodzeného pôrodu, kedy sú na maternicu kladené zvýšené tlakové nároky.

Za normálnych okolností zdravá maternicová svalovina toto preťaženie zvláda, a preto tu musia byť prítomné aj ďalšie rizikové faktory.

Riziko pretrhnutia maternice je vyššia u žien, ktoré v minulosti rodili cisárskym rezom, a u žien, ktoré prekonali niektoré iné operačné zákroky na maternici (napr. operačné odstránenie myómov).

Pri cisárskom reze (a ďalších zákrokoch na maternici) je narušená celistvosť maternice a po zahojení vzniká jazva, v ktorej mieste je maternicová stena oslabená. Vyššie riziko pretrhnutia maternice majú tiež ženy s viacnásobným tehotenstvom.

K pretrhnutiu maternice môže dôjsť aj počas rôznych gynekologických zákrokov vykonávaných na maternici, pri šetrnom prístupe lekárov je toto riziko našťastie minimálne a uvádza sa skôr okrajovo.

Prejavy

Pretrhnutie maternice počas pôrodu sa začať prejavovať bolesťou brucha, ktoré môže stuhnúť. Pretrhnutie je obvykle sprevádzané vnútorným krvácaním, ktoré relatívne rýchlo prechádza do šokového stavu (bledosť, búšenie srdca pri zrýchlenom pulzu, pokles krvného tlaku).

Bez terapeutického zásahu je tento stav smrteľný.

Okrem toho sa objavuje vymiznutie maternicových kontrakcií a oslabenievymiznutie srdcovej aktivity plodu.

Diagnostika

Určiť diagnózu počas prebiehajúceho pôrodu môže byť veľmi ťažké, pretože veľa spomínaných príznakov je skrytých za úplne normálnymi a prirodzenými (hoci nepríjemnými) príznakmi pôrodu.

Narušenie celistvosti maternice a prítomnosť krvi v dutine brušnej môže byť určená ultrazvukom.

Liečba

Pretrhnutie maternice musí byť rýchlo riešené neodkladným chirurgickým zákrokom, ktorý má za cieľ porodiť plod cisárskym rezom, zastaviť prebiehajúce krvácanie a obnoviť celistvosť steny maternice.

V mnohých prípadoch to však nie je možné a stav sa rieši operačným odstránením maternice (hysterektómiou).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/roztrzeni-delohy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button