Kolposkopia

vyšetrenie kolposkopiaČo je to kolposkopia, aký je princíp a dôvod pre toto vyšetrenie? Treba sa pred vyšetrením nejako špeciálne pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Kolposkopia je označenie pre gynekologické vyšetrenie, pri ktorom sa vyšetruje pošva a tá časť krčka maternice, ktorá do pošvy ústi.

Princíp kolposkopie


Ide o ambulantné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva u ženy v klasickej gynekologickej polohe pomocou kolposkopu. To je prístroj s vlastným zdrojom svetla a schopnosťou mnohonásobne zväčšovať obraz (teda ide de facto o mikroskop).

Lekár si môže prezerať vnútro pošvy a veľmi dobre prehľadný je pre neho najmä čapík maternice.

Pred kolposkopiou sa môže vykonať ster buniek z krčka maternice kvôli cytologickému vyšetreniu a pri samotnej kolposkopii sa môžu na čapík aplikovať rôzne roztoky (napr. kyselina octová), ktoré zlepšia prehľadnosť a pomôžu gynekológovi uvidieť chorobné zmeny.

Pri podozrení na takéto zmeny môže lekár z maternice odobrať malú vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie (histológia je presnejšie a dôkladnejšie vyšetrenie ako cytológia zo steru).

Príprava pred vyšetrením

Žiadna zvláštna príprava nie je nutná, pacientka môže pred vyšetrením jesť a piť. Vyšetrenie sa plánuje v období, kedy žena nemenštruuje.

Dôvody pre vyšetrenie

Hlavným dôvodom pre vykonanie vyšetrenia je vyšetrenie krčka maternice, ktoré má za cieľ odhaliť jeho prednádorové zmeny a tak určiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

Pri kolposkopii môžu byť zobrazené aj ložiská rakoviny pošvy.

Nevýhody kolposkopie

Vyšetrenie nemá žiadne konkrétne nevýhody, je rýchle a prínosné, po jeho vykonaní odchádza žena domov. Niekedy môže dôjsť k ľahkému krvácaniu z miesta odberu biopsie, ale to sa čoskoro samo zastaví.

Výhody

Vyšetrenie lekára pomerne presne informuje o aktuálnom stave krčka maternice, z v ktorom ma lekár zároveň aj dobrú prehľadnosť a môže z neho odobrať kvalitné vzorky na histologické vyšetrenie.

Podľa výsledkov z histologického vyšetrenia je potom žena buď ďalej sledovaná, alebo je vykonaná konizácia maternice, alebo priamo gynekologická operácia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kolposkopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button