Vaginizmus

vaginizmusVaginizmus je označenie pre nepríjemný stav, ktorý množstvu žien (a prenesene aj ich partnerom) komplikuje sexuálny život. Podstatou tejto choroby sú mimovoľné sťahy svaloviny pošvy, ktoré narušujú priebeh pohlavného styku. Predpokladá sa, že určité formy tohoto ochorenia postihujú až 10% žien v civilizovaných štátoch.

Príčiny vaginizmu


Toto ochorenie sa môže u žien vyskytovať už od začiatku pohlavného života alebo sa vyvinie až neskôr v jeho priebehu.

U mnohých žien toto ochorenie nemá jasnú vyvolávajúcu príčinu, niekedy môže byť spojené s celkovo vyššou dráždivosťou, úzkostlivosťou, sklonom k hystérii, abnormálnou prísnou výchovou v detstve alebo s pohlavným zneužitím v minulosti (pohlavné zneužívanie v detstve, znásilnenia).

Vaginizmus sa môže vyskytovať aj u žien s častými infekciami močových ciest a gynekologickými zápalmi (najmä kvasinkové infekcie pošvy).

Príznaky

Svaly pošvy sú u ženy stiahnuté, čo sťažuje až znemožňuje zasunutie penisu pri pohlavnom styku. Pohlavný styk je pre ženu bolestivý a nepríjemný.

Podobne ťažké a bolestivé môžu byť aj pokusy o zavedenie tampónu pri menštruácii.

Diagnostika

Žena s podozrením na vaginizmus by mala určite byť vyšetrená gynekológom k vylúčeniu liečiteľných gynekologických ochorení, najmä sa to týka infekcií.

Okrem toho je vhodné vylúčenie sexuálneho násilia v akejkoľvek forme v minulosti ženy.

Liečba

Ak je vylúčené spomínané gynekologické ochorenie, potom sa toto ochorenie väčšinou lieči u psychológa alebo psychiatra, niekedy môže pomôcť sexuológ.

U niektorých žien, ktoré trpia týmto ochorením, ťažkosti vymiznú pri spevňovaní panvového dna (Kegelove cviky) a pomôcť môže aj použitie lubrikantu pri sexe.

Môžu sa podávať lieky uvoľňujúce svalstvo a v mnohých prípadoch bol popísaný pozitívny efekt antidepresív.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vaginismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button