Vyliec.sk > Vyšetrenia > Amniocentéza

Amniocentéza

AmniocentézaAmniocentéza znamená odber a vyšetrenie plodovej vody. Táto diagnostická metóda má svoje dôležité miesto v tzv. prenatálnej diagnostike (diagnostické metódy pred narodením človeka), ale pre svoje riziká musí byť jej prevedenie veľmi presné a správne. Čo je to amniocentéza, aký je jej princíp, využitie a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy?

Princíp Amniocentézy


Pod kontrolou ultrazvuku v miestnom znecitlivení nabodne gynekológ cez brušnú stenu tenkou ihlou vak, v ktorom je uložený vyvíjajúci sa plod a odsaje sa cca 15-20 mililitrov tekutiny, v ktorej plod pláva.

V tejto tekutine sa nachádzajú odlúpané bunky plodu a tie môžu byť po kultivácii trvajúcej 2-3 týždne vyšetrené pod mikroskopom v molekulárno-genetickom laboratóriu. Amniocentéza sa zvyčajne vykonáva v 14-16. týždni tehotenstva.

Využitie

Vyšetrenie buniek plodu zahŕňa aj zhodnotenie počtu a stavby ich chromozómov, čo je dôležité pre diagnostiku viacerých vrodených geneticky podmienených stavov (najmä Downovho syndróm a Edwardsovho syndróm). Včasné potvrdenie niektorej zo závažných vrodených chorôb potom môže byť dôvodom pre vykonanie umelého ukončenia tehotenstva.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Nevýhody

Zákrok má svoje možné komplikácie, dokonca je tu riziko vyvolania potratu. Toto riziko je asi 1: 100, a preto by predpokladané riziko výskytu vrodenej vady na podklade už predtým vykonaných vyšetrení (kombinácia krvných odberov a ultrazvuku plodu) malo byť vyššie ako je riziko amniocentézy.

Výhody

V indikovaných prípadoch je amniocentéza ideálnou metódou na zistenie viacerých vrodených chýb plodu, pretože vyšetrenie získaných plodových buniek je veľmi presné a citlivé.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amniocenteza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.