Úvod / Vyšetrenia / Amniocentéza

Amniocentéza

AmniocentézaAmniocentéza znamená odber a vyšetrenie plodovej vody. Táto diagnostická metóda má svoje dôležité miesto v tzv. prenatálnej diagnostike (diagnostické metódy pred narodením človeka), ale pre svoje riziká musí byť jej prevedenie veľmi presné a správne. Čo je to Amniocentéza, aký je jej princíp, využitie a aké sú výhody a nevýhody tejto vyšetrovacej metódy?

Princíp Amniocentézy:


Pod kontrolou ultrazvuku v miestnom znecitlivení nabodne gynekológ cez brušnú stenu tenkou ihlou vak, v ktorom je uložený vyvíjajúci sa plod a odsaje sa cca 15-20 mililitrov tekutiny, v ktorej plod pláva.

V tejto tekutine sa nachádzajú odlúpané bunky plodu a tie môžu byť po kultivácii trvajúcej 2-3 týždne vyšetrené pod mikroskopom v molekulárno-genetickom laboratóriu. Amniocentéza sa zvyčajne vykonáva v 14-16. týždni tehotenstva.

Využitie:

Vyšetrenie buniek plodu zahŕňa aj zhodnotenie počtu a stavby ich chromozómov, čo je dôležité pre diagnostiku viacerých vrodených geneticky podmienených stavov (najmä Downovho syndróm a Edwardsovho syndróm). Včasné potvrdenie niektorej zo závažných vrodených chorôb potom môže byť dôvodom pre vykonanie umelého ukončenia tehotenstva.

Nevýhody:

Zákrok má svoje možné komplikácie, dokonca je tu riziko vyvolania potratu. Toto riziko je asi 1: 100, a preto by predpokladané riziko výskytu vrodenej vady na podklade už predtým vykonaných vyšetrení (kombinácia krvných odberov a ultrazvuku plodu) malo byť vyššie ako je riziko amniocentézy.

Výhody:

V indikovaných prípadoch je amniocentéza ideálnou metódou na zistenie viacerých vrodených chýb plodu, pretože vyšetrenie získaných plodových buniek je veľmi presné a citlivé.

Amniocentéza
5 (99.56%) 45 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.