Vyliec.sk > Choroby > Brennerov nádor

Brennerov nádor

Brennerov nádorBrennerov nádor je označenie pre veľmi vzácny a v drvivej väčšine prípadov nezhubný nádor vaječníkov. Vzhľadom na to, že niekedy je ťažké ho odlíšiť od rakoviny vaječníkov, býva však dôvodom k operácii. Ide o nádor, ktorý sa väčšinou ani nejakým spôsobom neprejavuje. Tvorí asi 2% z celkového počtu ovariálnych tumorov. Môže sa teda jednať ako o nádory nezhubné, tak o nádory zhubné. Väčšina nádorov býva objavená náhodne pri inej gynekologickej operácii.

Brennerov nádor a jeho príčiny


Príčiny vzniku nádoru nie sú celkom jasné, ako obvykle ide zrejme o kombináciu genetických predpokladov a vplyvov vonkajšieho prostredia. V drvivej väčšine sú postihnuté ženy nad 40-50 rokov veku.

Prejavy

Nádor zo začiatku ťažkosti nespôsobuje. Pokiaľ však dorastie do väčšej veľkosti, potom môže spôsobiť nepríjemnú bolesť v bruchu a rôzne tráviace ťažkosti (pocity plnosti, zápcha, a pod.).

V raritných prípadoch sa nádor chová zhubne a môže vytvoriť vzdialené metastázy.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Nádor zväčší vaječník a môže byť nájdený pomocou zobrazovacích metód ako je ultrazvuk alebo CT vyšetrenie. Na stanovenie diagnózy je však nutné získať vzorku tkaniva nádoru a histologicky ju vyšetriť pod mikroskopom (nádor má úplne charakteristický histologický obraz).

Zvyčajne sa vykoná operačný zákrok, vaječník aj s nádorom sa odstráni a vzorky sú potom histologicky vyšetrené.

Liečba

Základom terapie je chirurgické odstránenie nádoru, čo napokon umožní aj jeho plné histologické vyšetrenie (pozri. vyššie). Nádor nebýva nebezpečný a ak je jeho neškodnosť histologicky potvrdená, potom je žena považovaná za vyliečenú.

Brennerov nádor

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.