Omfalokéla
Omfalokéla patrí medzi vrodené vývojové chyby brušnej steny, v určitých ohľadoch je podobná tzv. Gastroschíze. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.
Omfalokéla a jej príčiny
Príčiny vzniku omfalokély nie sú celkom jasné.
U niektorých jedincov dochádza ešte počas vnútromaternicového vývoja k poruche vývoja svalových vrstiev brušnej steny, zvýšené riziko je u plodov matiek vyššieho veku.
Prejavy
Dôsledkom omfalokély je stav, kedy je v mieste pupku vytvorený otvor v brušnej stene a niektoré orgány dutiny brušnej ním vydujú von a sú kryté len tenkou blanou – pobrušnicou (peritoneom). To znamená, že črevo nie je chránené pred infekciou.
Za fyziologických okolností sa nad pobrušnicou nachádzajú ďalšie vrstvy – svaly, podkožie a koža. V menej ťažkých prípadoch ide len o niekoľko črevných kľučiek, pri ťažkých prípadov sa môže jednať aj o brušné orgány, v kritických prípadoch napr. pečeň.
Novorodenci s omfalokélou majú zvýšené riziko výskytu ďalších chýb, ako sú vrodené vývojové chyby nervovej trubice a srdcové chyby.
Pozn: Rozdiel oproti gastroschíze je v tom, že otvor u gastroschízy nebýva umiestnený v pupku a gastroschíza nie je tak často spojená s ďalšími vrodenými vývojovými chybami.
Diagnostika
Omfalokéla je viditeľná na prvý pohľad a môže byť zistená už pred narodením dieťaťa pomocou tehotenského ultrazvuku.
V krvných náberoch tehotnej matky býva v prípade omfalokély plodu zvýšená hladina látky známej ako alfa-fetoproteín (AFP).
Liečba
Základom liečby sú chirurgické zákroky rôzneho rozsahu, ktoré majú za cieľ upraviť anatomické pomery do normálu a navrátiť vyskočené orgány späť do dutiny brušnej.
Ak je omfalokéla veľká a bola diagnostikovaná počas tehotenstva, dieťa sa porodí cisárskym rezom.
Takto predídeme traumatizácii vaku s črevnými kľučkami počas pôrodu. Hneď po pôrode treba priložiť na omfalokélu vlhkú (namočenú vo fyziologickom roztoku) sterilnú gázu. Tým predídeme vysušeniu peritonea.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/omfalokela
Použité zdroje: základné zdroje textu