Vyliec.sk > Choroby > Omfalokéla

Omfalokéla

OmfalokélaOmfalokéla patrí medzi vrodené vývojové chyby brušnej steny, v určitých ohľadoch je podobná tzv. Gastroschíze. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Omfalokéla a jej príčiny


Príčiny vzniku omfalokély nie sú celkom jasné. U niektorých jedincov dochádza ešte počas vnútromaternicového vývoja k poruche vývoja svalových vrstiev brušnej steny, zvýšené riziko je u plodov matiek vyššieho veku.

Prejavy

Dôsledkom omfalokély je stav, kedy je v mieste pupku vytvorený otvor v brušnej stene a niektoré orgány dutiny brušnej ním vydujú von a sú kryté len tenkou blanou - pobrušnicou (peritoneom). To znamená, že črevo nie je chránené pred infekciou. Za fyziologických okolností sa nad pobrušnicou nachádzajú ďalšie vrstvy – svaly, podkožie a koža.

V menej ťažkých prípadoch ide len o niekoľko črevných kľučiek, pri ťažkých prípadov sa môže jednať aj o brušné orgány, v kritických prípadoch napr. pečeň.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Novorodenci s omfalokélou majú zvýšené riziko výskytu ďalších chýb, ako sú vrodené vývojové chyby nervovej trubice a srdcové chyby.

Pozn: Rozdiel oproti gastroschíze je v tom, že otvor u gastroschízy nebýva umiestnený v pupku a gastroschíza nie je tak často spojená s ďalšími vrodenými vývojovými chybami.

Diagnostika

Omfalokéla je viditeľná na prvý pohľad a môže byť zistená už pred narodením dieťaťa pomocou tehotenského ultrazvuku. V krvných náberoch tehotnej matky býva v prípade omfalokély plodu zvýšená hladina látky známej ako alfa-fetoproteín (AFP).

Liečba

Základom liečby sú chirurgické zákroky rôzneho rozsahu, ktoré majú za cieľ upraviť anatomické pomery do normálu a navrátiť vyskočené orgány späť do dutiny brušnej. Ak je omfalokéla veľká a bola diagnostikovaná počas tehotenstva, dieťa sa porodí cisárskym rezom. Takto predídeme traumatizácii vaku s črevnými kľučkami počas pôrodu.

Hneď po pôrode treba priložiť na omfalokélu vlhkú (namočenú vo fyziologickom roztoku) sterilnú gázu. Tým predídeme vysušeniu peritonea.

Omfalokéla

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.