Omfalokéla

OmfalokélaOmfalokéla patrí medzi vrodené vývojové chyby brušnej steny, v určitých ohľadoch je podobná tzv. Gastroschíze. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Omfalokéla a jej príčiny


Príčiny vzniku omfalokély nie sú celkom jasné.

U niektorých jedincov dochádza ešte počas vnútromaternicového vývoja k poruche vývoja svalových vrstiev brušnej steny, zvýšené riziko je u plodov matiek vyššieho veku.

Prejavy

Dôsledkom omfalokély je stav, kedy je v mieste pupku vytvorený otvor v brušnej stene a niektoré orgány dutiny brušnej ním vydujú von a sú kryté len tenkou blanou – pobrušnicou (peritoneom). To znamená, že črevo nie je chránené pred infekciou.

Za fyziologických okolností sa nad pobrušnicou nachádzajú ďalšie vrstvy – svaly, podkožie a koža. V menej ťažkých prípadoch ide len o niekoľko črevných kľučiek, pri ťažkých prípadov sa môže jednať aj o brušné orgány, v kritických prípadoch napr. pečeň.

Novorodenci s omfalokélou majú zvýšené riziko výskytu ďalších chýb, ako sú vrodené vývojové chyby nervovej trubice a srdcové chyby.

Pozn: Rozdiel oproti gastroschíze je v tom, že otvor u gastroschízy nebýva umiestnený v pupku a gastroschíza nie je tak často spojená s ďalšími vrodenými vývojovými chybami.

Diagnostika

Omfalokéla je viditeľná na prvý pohľad a môže byť zistená už pred narodením dieťaťa pomocou tehotenského ultrazvuku.

V krvných náberoch tehotnej matky býva v prípade omfalokély plodu zvýšená hladina látky známej ako alfa-fetoproteín (AFP).

Liečba

Základom liečby sú chirurgické zákroky rôzneho rozsahu, ktoré majú za cieľ upraviť anatomické pomery do normálu a navrátiť vyskočené orgány späť do dutiny brušnej.

Ak je omfalokéla veľká a bola diagnostikovaná počas tehotenstva, dieťa sa porodí cisárskym rezom.

Takto predídeme traumatizácii vaku s črevnými kľučkami počas pôrodu. Hneď po pôrode treba priložiť na omfalokélu vlhkú (namočenú vo fyziologickom roztoku) sterilnú gázu. Tým predídeme vysušeniu peritonea.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/omfalokela

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button