Gastroschíza

Gastroschíza Gastroschíza označuje vrodenú vývojovú poruchu uzáveru prednej steny brušnej. Stav je závažný a je nutné ho chirurgicky riešiť. Aké sú príčiny tohoto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho liečiť? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Príčiny gastroschízy


Presná príčina nie je jasná, gastroschíza vzniká už u plodu vyvíjajúceho sa v maternici. Príčinou je zrejme chvíľkové nedostatočné okysličenie tkanív, z ktorých sa brušná stena vytvára.

Niektoré zdroje tvrdia, že riziko je vyššie u detí žien, ktoré v tehotenstve pijú alkohol, fajčia, alebo vo vyšších dávkach užívajú nesteroidné protizápalové lieky.

Vzhľadom na to, že v niektorých prípadoch má gastroschíza rodinný výskyt, nemožno na jej vzniku vylúčiť ani podiel genetiky.

Prejavy

V brušnej stene, typicky vpravo od pupka, vzniká pri gastroschíze otvor, ktorý má obvykle priemer niekoľko centimetrov, a ktorým sa orgány dutiny brušnej (typicky čreva) vydujú von z brucha.

Závažnou komplikáciou je priškrtenie čreva v otvore gastroschízy, čo môže spôsobiť vznik črevnej nepriechodnosti a následne aj odumretie postihnutého úseku čreva.

Poznámka: Existuje aj podobný stav nazývaný omfalokéla. V tomto prípade je otvor v brušnej stene vždy v mieste pupka a navyše sa omfalokéla veľmi často združuje s ďalšími vývojovými chybami.

Diagnostika

Gastroschízu plodu je možné diagnostikovať pri vyšetrení tehotnej ženy ultrazvukom.

Okrem toho sa zistilo, že v krvnom sére ženy je zvýšená koncentrácia zlúčeniny alfa-fetoproteínu (AFP).

Liečba

Po pôrode dieťaťa je nutné vyskočené orgány opatrne prezrieť, aby bolo vylúčené zacviknutie čreva v otvore a následne sterilne zakryť.

Základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý má za cieľ vrátiť vyskočené orgány späť do dutiny brušnej a následne vykonať rekonštrukciu brušnej steny s cieľom zabezpečiť jej kontinuitu s čo najlepším kozmetickým efektom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gastroschiza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button