Vyliec.sk > Choroby > Thékomy

Thékomy

ThékomyThékomy sú nezhubné nádory vaječníkov, ktoré rozhodne nemôžeme považovať za klasickú rakovinu vaječníkov. Svojou schopnosťou tvoriť hormóny však môže spôsobovať množstvo ťažkostí a u niektorých žien môžu byť nebezpečné. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku nezhubných nádorov vaječníkov


Presná príčina vzniku tejto choroby nie je známa. Tieto nádory predstavujú necelé jedno percento všetkých nádorov vaječníkov a vyskytujú sa skôr u starších žien nad 50 rokov, veľká väčšina žien s thékomom je už po menopauze.

Prejavy

Thékomy sú schopné tvoriť ženské pohlavné hormóny estrogény a tým spôsobujú určité príznaky. Nadbytok estrogénov vedie k stimulácii maternicovej sliznice a vyvolá krvácanie z pošvy. Ak stav nie je riešený, môže dlhodobá stimulácia maternicovej sliznice spôsobiť aj vznik rakoviny maternice. Ako už bolo povedané vyššie, thékomy samé o sebe sú nezhubné, aj keď boli veľmi ojedinele spozorované  ich zhubné varianty.

Diagnostika

Zväčšený vaječník s thékomom môže byť nájdený pomocou ultrazvuku alebo inými zobrazovacími metódami (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Definitívne potvrdenie je možné vysloviť po odstránení nádorového tkaniva a po jeho histologickom vyšetrení.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Základom liečby je chirurgické odstránenie nádorového tkaniva vrátane postihnutého vaječníka. Ďalšia terapia nebýva nutná, vždy by však mala byť vyšetrená aj maternica na vylúčenie prítomnosti rakoviny maternice.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/thekom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.