Thékomy

ThékomyThékomy sú nezhubné nádory vaječníkov, ktoré rozhodne nemôžeme považovať za klasickú rakovinu vaječníkov. Svojou schopnosťou tvoriť hormóny však môže spôsobovať množstvo ťažkostí a u niektorých žien môžu byť nebezpečné. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku nezhubných nádorov vaječníkov


Presná príčina vzniku tejto choroby nie je známa. Tieto nádory predstavujú necelé jedno percento všetkých nádorov vaječníkov a vyskytujú sa skôr u starších žien nad 50 rokov, veľká väčšina žien s thékomom je už po menopauze.

Prejavy

Thékomy sú schopné tvoriť ženské pohlavné hormóny estrogény a tým spôsobujú určité príznaky. Nadbytok estrogénov vedie k stimulácii maternicovej sliznice a vyvolá krvácanie z pošvy. Ak stav nie je riešený, môže dlhodobá stimulácia maternicovej sliznice spôsobiť aj vznik rakoviny maternice. Ako už bolo povedané vyššie, thékomy samé o sebe sú nezhubné, aj keď boli veľmi ojedinele spozorované  ich zhubné varianty.

Diagnostika

Zväčšený vaječník s thékomom môže byť nájdený pomocou ultrazvuku alebo inými zobrazovacími metódami (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Definitívne potvrdenie je možné vysloviť po odstránení nádorového tkaniva a po jeho histologickom vyšetrení.

Liečba

Základom liečby je chirurgické odstránenie nádorového tkaniva vrátane postihnutého vaječníka. Ďalšia terapia nebýva nutná, vždy by však mala byť vyšetrená aj maternica na vylúčenie prítomnosti rakoviny maternice.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/thekom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.