Vyliec.sk > Choroby > Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza Trichomoniáza je relatívne bežné infekčné ochorenie ženskej pohlavnej sústavy. Je rozšírené celosvetovo, vyšší výskyt je v rozvojových štátoch s menej dokonalou hygienou.

Viac o príznakoch, prejavoch a následnej liečbe tohto ochorenia sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny trichomoniázy


Trichomoniáza je spôsobená prvokom, ktorý sa nazýva bičenka pošvová (trichomonas vaginalis). Tento prvok sa prenáša pohlavným stykom a infekciu preto môžeme chápať ako sexuálna prenosná choroba. Typickým miestom infekcie je sliznica močového traktu a pošvy.

Prejavy

Trichomoniáza sa nemusí nejako prejavovať, čo uľahčuje jej ďalšie šírenie. Ak sú prítomné prejavy, potom môže ísť o príznaky infekcie močových ciest (napr. pálenie a rezanie pri močení) alebo o príznaky zápalu pošvy (bolesti a svrbenie, bolesť pri sexuálnom styku, zelenožltý, spenený, páchnuci výtok).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Bičenka môže však postihnúť aj mužov, kedy spôsobuje opäť zápal sliznice močovej trubice a okrem toho zápal penisu. Príznaky sú podobné ako u ženy.

Diagnóza

Z postihnutých slizníc je možné urobiť ster a prvoka nájsť pod mikroskopom alebo spraviť kultivácia vzoriek v mikrobiologickom laboratóriu s úspešným vypestovaním bičenky. Ďalšie vyšetrenie sa už prakticky nevykonávajú pretože sú príliš drahé.

Liečba

Základom liečby je antibiotikum metronidazol,voči  ktorému je bičenka veľmi citlivá. Ako v prípade iných sexuálne prenosných ochorení je základom úspešnej liečby terapia všetkých sexuálnych kontaktov.

Trichomoniáza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.