Vyliec.sk > Choroby > Zápal žaluďa penisu

Zápal žaluďa penisu

zápal žaluďa penisuZápal žaluďa penisu sa odborne označuje ako balanitida. Je to relatívne častý a menej závažný, však nie príliš príjemný stav. Aké sú príčiny vzniku balantidy, ako sa prejavuje, ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebne sa dozviete v tomto článku.

Príčiny zápalu žaluďa penisu


Zápal žaluďa penisu je väčšinou infekčný a môžu ho spôsobiť najrôznejšie baktérie alebo plesne. Dôležitý je fakt, že zápal žaluďa penisu môže byť aj jednou z podôb niektorých pohlavne prenosných chorôb. Rizikovým faktorom môže byť určite nedostatočná hygiena a hromadenie smegmatu pod predkožku – riziko zápalu žaluďa je výrazne nižšie u obrezaných mužov. Kvasinkové infekcie sú častejšie u mužov s oslabenou imunitou (najmä pri cukrovke). Z prvotne neinfekčných príčin môže byť zápal žaluďa aj dôsledkom mechanického podráždenia po pohlavnom styku alebo masturbácii. Vyššia pravdepodobnosť je po dlhšom trvaní styku, po opakovanom styku a pri nedostatočnej lubrikácií.

Príznaky

Na žaludi sa objavia začervenané plochy, ktoré môžu byť prítomné aj predkožkovej časti (zápal žaluďa a predkožky sa označuje ako balanopostitída). Okrem toho sa objavuje bolesť žaluďa a ak predkožka prekrýva žaluď, potom môže z jej ústia vychádzať zapáchajúci výtok. Ak sa zápaly žaluďa a predkožky opakujú, zvyšuje sa riziko tvorby jaziev s následným zúžením predkožky, ktoré spôsobujú problémy pri sexuálnej aktivite. Neinfekčný zápal žaluďa môže byť prítomný aj v rámci imunitne podmieneného Reiterového symdrómu.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje kožný lekár alebo urológ, súčasťou diagnostiky môže byť získanie sterov z povrchu penisu na mikrobiologické vyšetrenie na určenie infekčného mikroorganizmu. Ak by výskyt červených plôch na žaludi pretrvával a nehojil sa, je na zváženie prevedenie opatrnej biopsie na získanie tkanivovej vzorky, pretože podobný vzhľad na penise môže mať Bowenova choroba (de Queyratova erytroplázie), ktorá je prednádorovým stavom.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečba záleží na vyvolávajúcej príčine, použiť sa môžu antibiotiká alebo protiplesňové lieky vo forme lokálne aplikovaných mastí. Súčasťou liečby je dôsledná hygiena, možné sú aj kúpele postihnutého miesta v harmančekovom roztoku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-zaludu-penisu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.