Biopsia prostaty

vyšetrenie biopsia prostatyBiopsia prostaty je vyšetrením, ktoré sa týka najmä mužov vyššieho veku. Čo je to biopsia prostaty, aký je princíp a príprava na toto vyšetrenie? Aké má biopsia prostaty výhody a nevýhody?

Princíp biopsie prostaty


Princípom je získanie vzorky (alebo lepšie povedané vzoriek) prostaty, ktoré sú určené na histologické vyšetrenie. Biopsia špeciálnou ihlou sa vykonáva cez konečník.

Do konečníka sa najprv zavedie ultrazvuková sonda a pod jej kontrolou sa vykoná odobratie vzoriek. Ihla je ovládaná špeciálnou bioptickou pištoľou, ktorá umožní jej rýchle vysunutie a spätné zasunutie.

Takto možno odobrať viac vzoriek z rôznych miest prostaty, zvyčajne sa tento počet pohybuje medzi 6-12 vzorkami. Získané tkanivo je následne odoslané na histologické vyšetrenie.

Príprava pred vyšetrením

Pred samotným vyšetrením netreba nejakú výraznú prípravu, večer pred zákrokom sa obvykle podá čapík, aby bol konečník pacienta dobre vyprázdnený.

Pred výkonom je možné podať lieky na upokojenie, samotná biopsia sa však vykonáva bez uspania.

Význam

Biopsia prostaty má význam najmä na vylúčenie alebo potvrdenie histologických zmien zodpovedajúcich rakovine prostaty.

Toto vyšetrenie je opodstatnené, ak je podozrenie na rakovinu prostaty. Obvykle ide o nález zväčšenej prostaty (zvlášť pri nepravidelnom uzlovitom zväčšení), ktoré je spojené so zvýšením PSA.

PSA je prostatický špecifický antigén, získame ho z krvi a jedná sa o tzv. tumor marker.

To znamená, že jeho zvýšenie v krvi je veľmi často (ale nie vždy!) spojené s prítomnosťou rakoviny prostaty.

Nevýhody biopsie pečene

Samotný medicínsky zákrok nemusí byť vždy príjemný a môže byť spojený s bolesťou. Prostata sa po zákroku môže dočasne podráždiť a kvôli tomu sa môže zhoršiť odtok moču z močového mechúra.

Nepríjemné môže byť aj krvácanie s nálezom krvi v moči alebo krvi v stolici, krvácanie však väčšinou samovoľne ustupuje.

Niekoľko dní po biopsii sa môže objaviť aj krv v spermiách. Aj pri dodržiavaní sterilných podmienok pri výkone nemožno vylúčiť prienik infekcie do prostaty, čo je spojené s bolesťou a horúčkami.

Výhody

Biopsia prostaty je v podstate jedinou metódou, ktorá môže presne odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakoviny prostaty.

Samotné zväčšenie prostaty nie je pre celkovú diagnózu rozhodujúce a zvýšená koncentrácia PSA môže byť tiež zavádzajúca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/biopsie-prostaty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Prosím o vysvetlenie , prečo môj manžel pred vykonaním biopsie prostaty musí vypiť 3 litre šara tice. Ide o veľmi chorého človeka s ťažkým ochorením Parkinson v pokročilom štádiu. Má zvýšené PSA 10.42.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button