Úvod / Choroby / Predčasné ovariálne zlyhanie

Predčasné ovariálne zlyhanie

Predčasné ovariálne zlyhaniePredčasné ovariálne zlyhanie znamená predčasné zlyhanie vaječníkov. Nejde o vyložene vzácny stav ale odhaduje sa, že celosvetovo postihuje až 1% ženskej populácie.

Aké sú príčiny tohto stavu? Dá sa liečiť? Je tento stav životu nebezpečný? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Predčasné ovariálne zlyhanie nemá presnú príčinu vzniku , asi ide o kombináciu geneticky daných a vrodených faktorov aj vplyvov vonkajšieho prostredia. Stav bežne sprevádza vrodené poruchy (ako je napríklad Turnerov syndróm a Syndróm fragilného X) a môže sa objaviť po chirurgických zákrokoch v oblasti panvy, po ožarovaní panvy a po chemoterapii nádorov.

Častejšie prípady ovariálneho zlyhania sa opisujú u ťažších fajčiarok. Uvažuje sa aj o formách ovariaálneho zlyhania ako o autoimunitných chorobách, keď imunitný systém ženy začne poškodzovať tkanivo vaječníkov.

Prejavy:

Za normálnych okolností u každej ženy skôr či neskôr dôjde k rozvoju menopauzy, čo je prirodzený stav, kedy dochádza k poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov a vyhasnutia funkcie vaječníkov. Predčasné ovariálne zlyhanie znamená, že k tomuto procesu dôjde v abnormálne nízkom veku. Na rozdiel od menopauzy nemožno predčasné vyhasnutia funkcie vaječníkov považovať za prirodzený proces.
 
Dôsledkom predčasného ovariálneho zlyhania je vymiznutie menštruácie a neplodnosť. Vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka a produkovať hormón estrogén a jeho koncentrácia v krvi výrazne klesne.

Okrem toho dochádza vplyvom nedostatku estrogénu k odvápňovaniu kostí a riziku rozvoja osteoporózy. Veľmi skoré formy predčasného ovariálneho zlyhania sa rozvinú v tak mladom veku, že dievča ani nezačne menštruovať.

Diagnostika:

Diagnóza je pravdepodobná pri rozvoji vyššie spomenutých klinických príznakov u mladej ženy. Diagnózu potvrdia krvné odbery, kde nájdeme zníženú koncentráciu estrogénov a naopak vysokú koncentráciu hormónu FSH (folikuly stimulujúci hormón).

Hormón FSH slúži na stimuláciu vaječníkov a jeho vysoká koncentrácia je daná márnou snahou hormonálneho systému vyprovokovať vaječníky k činnosti.

Liečba:

Ženám sa podávajú špeciálne hormonálne preparáty, ktoré majú nahradiť produkciu estrogén vo vaječníkoch. Tehotenstvo možno dosiahnuť metódami asistovanej reprodukcie s využitím darovaných vajíčok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *