Predčasné ovariálne zlyhanie

Predčasné ovariálne zlyhaniePredčasné ovariálne zlyhanie znamená predčasné zlyhanie vaječníkov. Nejde o vyložene vzácny stav ale odhaduje sa, že celosvetovo postihuje až 1% ženskej populácie. Aké sú príčiny tohto stavu? Dá sa liečiť? Je tento stav životu nebezpečný? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny predčasného ovariálného zlyhania


Predčasné ovariálne zlyhanie nemá presnú príčinu vzniku , asi ide o kombináciu geneticky daných a vrodených faktorov aj vplyvov vonkajšieho prostredia. Stav bežne sprevádza vrodené poruchy (ako je napríklad Turnerov syndróm a Syndróm fragilného X) a môže sa objaviť po chirurgických zákrokoch v oblasti panvy, po ožarovaní panvy a po chemoterapii nádorov. Častejšie prípady ovariálneho zlyhania sa opisujú u ťažších fajčiarok. Uvažuje sa aj o formách ovariálneho zlyhania ako o autoimunitných chorobách, keď imunitný systém ženy začne poškodzovať tkanivo vaječníkov.

Prejavy

Za normálnych okolností u každej ženy skôr či neskôr dôjde k rozvoju menopauzy, čo je prirodzený stav, kedy dochádza k poklesu tvorby ženských pohlavných hormónov a vyhasnutia funkcie vaječníkov. Predčasné ovariálne zlyhanie znamená, že k tomuto procesu dôjde v abnormálne nízkom veku. Na rozdiel od menopauzy nemožno predčasné vyhasnutia funkcie vaječníkov považovať za prirodzený proces. Dôsledkom predčasného ovariálneho zlyhania je vymiznutie menštruácie a neplodnosť. Vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka a produkovať hormón estrogén a jeho koncentrácia v krvi výrazne klesne. Okrem toho dochádza vplyvom nedostatku estrogénu k odvápňovaniu kostí a riziku rozvoja osteoporózy. Veľmi skoré formy predčasného ovariálneho zlyhania sa rozvinú v tak mladom veku, že dievča ani nezačne menštruovať.

Diagnostika

Diagnóza je pravdepodobná pri rozvoji vyššie spomenutých klinických príznakov u mladej ženy. Diagnózu potvrdia krvné odbery, kde nájdeme zníženú koncentráciu estrogénov a naopak vysokú koncentráciu hormónu FSH (folikuly stimulujúci hormón). Hormón FSH slúži na stimuláciu vaječníkov a jeho vysoká koncentrácia je daná márnou snahou hormonálneho systému vyprovokovať vaječníky k činnosti.

Liečba

Ženám sa podávajú špeciálne hormonálne preparáty, ktoré majú nahradiť produkciu estrogén vo vaječníkoch. Tehotenstvo možno dosiahnuť metódami asistovanej reprodukcie s využitím darovaných vajíčok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predcasne-ovarialni-selhani

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.