Voda v kolene

voda v koleneNie je celkom správne hovoriť, že sa nachádza voda v kolene, presnejšie by sme mali hovoriť o tekutine v kolennom kĺbe. Nie vždy sa totiž jedná o skutočnú vodu, môže ísť napríklad o hnis alebo dokonca o krv. Naše kĺby obsahujú malé množstvo vody, ktorá je potrebná na to, aby správne fungovali. Ak sa v kolene a okolo neho vyskytuje voda v obmedzenom objeme, zvyčajne si to ani nevšimneme. Jej zvýšený objem však už môže obmedzovať funkcie kolena a spôsobovať rôzne bolestivé symptómy.

Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov v tele. Samotný kĺb je tvorený tromi kosťami – dolnou časťou kosti stehennej a hornou časťou kosti holennej, s ktorými spredu susedí tretia kosť – jabĺčko (patella). Okrem týchto kostí sú v kolennom kĺbe dôležité spevňujúce skrížené a bočné väzy a dva menisky. Menisky sú chrupavkovité útvary, ktoré sa nachádza v priestore medzi kosťami a pomáhajú stabilizovať kĺb.

Okolo kĺbu je väzivové kĺbové puzdro.. Príčiny kedy sa objaví voda v kolene do značnej miery súvisia s bolesťami kolena a článok venovaný tejto problematike preto odporúčam prečítať tiež.

Voda v kolene a jej príčiny:


1. Neinfekčné zápaly

Do tejto skupiny spadá artróza. Artróza je ochorenie, pri ktorom sa postupne rozpadáva a mizne chrupka kĺbu. Postihuje chrupku medzi stehennou kosťou a predkolením. Následne sa poškodenie rozšíri na chrupku pod jabĺčkom.

Dlhodobé dráždenie kĺbových plôch môže zvýšiť produkciu tekutiny a vyskytne sa voda v kolene a spôsobí opuch kĺbu.

Zápalové zmeny kĺbov sa môžu objaviť u prakticky všetkých autoimunitných chorôb ako je napríklad reumatická horúčka, reaktívna artritída, reumatoidná artritída a mnoho ďalších. Je len málo autoimunitných chorôb, pri ktorých sa opuchy kĺbov nemôžu objaviť.

2. Infekčné zápaly 

Kĺb môže byť priamo postihnutý bakteriálnou infekciou a v takom prípade hovoríme o hnisavom zápale kĺbu (septická artritída). Kolenný kĺb je v takom prípade teplý, začervenaný, opuchnutý a výrazne bolestivý.

Okrem týchto ťažkostí sa zvyčajne objavuje horúčka a telo pacienta sa chveje.

Zápal kĺbu a opuch kolena typicky objavuje pri Lymskej borelióze (ochorenie ľudí a zvierat, prenášané najčastejšie kliešťami, postihujúce kožu, srdce, kĺby, nervový systém).

Pri liečení zápalu sa odporúča zmierniť opuch a bolesť prikladaním studených ľadových obkladov na 15 až 20 minút.

Studený ľad obmedzí prietok krvi a lymfatickej tekutiny do postihnutého kolena. Keď ustúpi zápal je dobré začať so základným cvičením. Najlepší je strečing, ktorý zvýši flexibilitu a mobilitu.

3. Úrazy

Najčastejšie k zdravotnému problému ako voda v kolene dochádza pri úrazoch a poškodeniach väzív alebo šliach.

Úraz môže spôsobiť reaktívnu nadprodukciu kĺbovej tekutiny alebo vyvolať stav kedy sa nahromadí aj voda v kolene.

Kolenný kĺb je k úrazom pomerne citlivý a obsahuje veľa štruktúr, ktoré môžu byť poškodené (väzy, kĺbové puzdro, menisky a kosti). Ten nastúpi od 2 hodín do 24 hodín po úraze.

Kolenom nemožno pohnúť, zvyčajne mierne ohnuté, bolesti sa zvýrazňujú. Väčšinou bolesť donúti pacienta dostaviť sa na centrálny príjem nemocnice alebo na úrazovú pohotovosť.

Samozrejme pokiaľ je úraz veľký, napríklad pád z výšky alebo autonehoda, pacient prichádza na vyšetrenie ihneď.

Skúsený lekár vie pohmatom zistiť prítomnosť tekutiny v kolene a previesť odľahčovaciu punkciu kolena. Pri nej zavedie ihlu z vonkajšej strany kolena pod jabĺčkom a striekačkou vytiahne krv.

Podstatná je informácia ako došlo ku úrazu. Iné poškodenie očakávame po autonehode a iné po podvrtnutí členku, alebo kolena na futbale.

4. Krvácavé stavy

Poruchy krvnej zrážanlivosti môžu vyústiť v najrôznejšie komplikácie vrátane objavenie sa krvi v kĺboch.

Haemarthros je prítomnosť čerstvej krvi v kolenom kĺbe. Krvácanie v kolene je prejavom poškodenia niektorej vnútornej časti kolena. Najčastejšie vzniká po úraze kolena. V 85% haemarthrosov sa zistí roztrhnutie predného skríženého väzu.

Po úrazoch kolena dochádza často ku ich veľkému opuchu, pretože sa tu vyskytuje voda v kolene. Bežný objem krvi po úrazoch je od 40 po 60 ml čerstvej nezrazenej krvi.

Pokiaľ od úrazu prejde dlhšia doba, môže sa krv zraziť a punkcia odstráni len minimum krvi.

5. Nádorové ochorenia

Ak by sa nádor vyskytoval v oblasti kolenného kĺbu, potom by sa mohla objaviť voda v kolene a opuch kolena. Reč je hlavne o zhubnej rakovine kostí a o ďalších sarkómoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/voda-v-koleni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button