Krv v kĺbe

krv v kĺbeKrv v kĺbe, čiže prítomná v kĺbovom puzdre sa odborne označuje ako hemartros. Nie je to až tak častý príznak, ale napriek tomu sa s ním lekári stretávajú, najmä ortopédi. Postihnutý kĺb býva opuchnutý, začervenaný a väčšinou aj bolestivý.

Pomocou ultrazvuku je možné potvrdiť prítomnosť tekutiny v kĺbe a ak je vykonaná diagnostická a odľahčovacia punkcia (vpich kĺbovej dutiny ihlou), potom potvrdíme prítomnosť krvi.

Príčiny krvi v kĺbe:


1. Úrazy

Krv v kĺbe sa môže objaviť ako dôsledok poranenia, pomerne časté je to u kolenného kĺbu. Dôvodom je relatívne vysoké riziko úrazu kolena (typicky pri lyžovaní) a anatomická zložitosť kolenného kĺbu, v ktorom môže dôjsť k poraneniu mnohých štruktúr (vnútorné väzy, chrupavka, kosti). Postihnuté koleno je bolestivé a opuchnuté.

2. Krvácavé stavy

Situácie spojené so zvýšenou krvácavosťou zvyšujú riziko krvácania do kĺbov. Z vrodených chorôb môže ísť napríklad o ťažšie formy hemofílie, ale oveľa častejšie sú krvácavé stavy spôsobené liekmi na riedenie krvi.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krev-v-kloubu

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.