Vyliec.sk > Choroby > Podvrtnutie členka

Podvrtnutie členka

Podvrtnutie kotníkaPodvrtnutie (distorzia) členka je jedným z najčastejších dôvodov návštevy ortopedickej alebo traumatologickej ambulancie. Ide o nepríjemný stav, ktorý nie je vyložene závažný, ale môže mať niektoré komplikácie.

Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa podvrtnutie členka prejavuje a ako sa lieči? Všetko čo potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny podvrtnutia členku


Príčinou je často len zlé došliapnutie na danú končatinu. Pomerne riziková je akákoľvek fyzická aktivita zahŕňajúca chôdzu alebo beh, pri ktorej má človek nízke topánky - nedostatočne stabilné päty. V zime sa členok podvrtne často pri pošmyknutí na zľadovatenom povrchu.

Prejavy

Podvrtnutie členka sa prejavuje bolesťou nohy v postihnutom členku. Na nohu sa dá postaviť, ale dosť to bolí a človek kríva. Miesto podvrtnutia opuchne, na pohmat je teplé a bolestivé, pomerne často sa objaví modrina.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Ľudia s vyššie spomínanými ťažkosťami vyšetrí ortopéd, ktorý si nohu prehliadne a prehmatá. Skúsený ortopéd si zvyčajne predstavu urobí na základe tohto fyzikálneho vyšetrenia, ale k vylúčeniu niektorých foriem zlomenín členku sa môže doplniť röntgen päty.

Liečba

Postihnutý členok sa nesmie zaťažovať, odporúča sa jeho chladenie, kompresia elastickým obväzom a prípadne opatrné potieranie gélom a masťami obsahujúce protizápalové zlúčeniny. Vhodnými liekmi na zníženie ťažkostí sú lieky proti bolesti. Keď človek sedí alebo leží, mal by mať postihnutú nohu zdvihnutú, aby z nej lepšie odtekala žilová krv, čo znižuje opuch a bolesť.

Pri ťažších formách podvrtnutia a u rizikových pacientov je vhodné predpísať preventívne dávky nízkomolekulárneho heparínu ako prevenciu vzniku trombózy, ktorá je nepríjemnou komplikáciou úrazov dolných končatín.

Podvrtnutie členka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.