Podvrtnutie členka

Podvrtnutie (distorzia) členka je jedným z najčastejších dôvodov návštevy ortopedickej alebo traumatologickej ambulancie. Ide o nepríjemný stav, ktorý nie je vyložene závažný, ale môže mať niektoré komplikácie. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa podvrtnutie členka prejavuje a ako sa lieči? Všetko čo potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny podvrtnutia členku
Príčinou je často len zlé došliapnutie na danú končatinu. Pomerne riziková je akákoľvek fyzická aktivita zahŕňajúca chôdzu alebo beh, pri ktorej má človek nízke topánky – nedostatočne stabilné päty.
V zime sa členok podvrtne často pri pošmyknutí na zľadovatenom povrchu.
Prejavy
Podvrtnutie členka sa prejavuje bolesťou nohy v postihnutom členku. Na nohu sa dá postaviť, ale dosť to bolí a človek kríva.
Miesto podvrtnutia opuchne, na pohmat je teplé a bolestivé, pomerne často sa objaví modrina.
Diagnostika
Ľudia s vyššie spomínanými ťažkosťami vyšetrí ortopéd, ktorý si nohu prehliadne a prehmatá.
Skúsený ortopéd si zvyčajne predstavu urobí na základe tohto fyzikálneho vyšetrenia, ale k vylúčeniu niektorých foriem zlomenín členku sa môže doplniť röntgen päty.
Liečba
Postihnutý členok sa nesmie zaťažovať, odporúča sa jeho chladenie, kompresia elastickým obväzom a prípadne opatrné potieranie gélom a masťami obsahujúce protizápalové zlúčeniny.
Vhodnými liekmi na zníženie ťažkostí sú lieky proti bolesti. Keď človek sedí alebo leží, mal by mať postihnutú nohu zdvihnutú, aby z nej lepšie odtekala žilová krv, čo znižuje opuch a bolesť.
Pri ťažších formách podvrtnutia a u rizikových pacientov je vhodné predpísať preventívne dávky nízkomolekulárneho heparínu ako prevenciu vzniku trombózy, ktorá je nepríjemnou komplikáciou úrazov dolných končatín.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/podvrtnuty-kotnik
Použité zdroje: základné zdroje textu