Bolesť bedier
Bolesť bedier, čiže bolesť bedrového kĺbu je všeobecný pojem bolesti pocítený najmä v oblasti bedrového kĺbu alebo okolo neho. Nie je to vždy pocit bolesti len v bedre, ale aj v slabinách či stehne.
Prečítajte si v nasledujúcom článku aké sú príčiny vzniku tejto bolesti, ako ju diagnostikovať, ako ju liečiť a kedy s touto bolesťou navštíviť lekára.
Príčiny bolesti bedier:
1. Zápal šliach
Najčastejšou príčinou akútnej bolesti bedrového kĺbu sú zapálené šľachy alebo aj tendinitída. To je často spôsobené príliš častým cvičením.
Tento stav môže byť veľmi bolestivý, ale zvyčajne sa napraví a uzdraví počas niekoľkých dní.
2. Artritída
Najbežnejšou príčinou dlhodobej bolesti bedra je artritída. Artritída môže spôsobiť bolesť bedier, stuhnuté a citlivé kĺby, ale aj ťažkosti s chôdzou. Existujú rôzne typy artritídy:
- Osteoartritída – môže byť dôsledkom starnutia chrupavky, ktorá obklopuje kĺby. Osteoartritída je práve najčastejším typom artritídy.
- Trauma kĺbov – podobne ako zlomenina, môže spôsobiť traumatickú artritídu podobnú osteoartritíde.
- Infekčná artritída – je spôsobená infekciou v kĺbe, ktorá spôsobuje zničenie chrupky.
- Reumatoidná artritída – je spôsobená imunitným systémom tela, ktorý vyvoláva útok na kĺby. Tento typ artritídy môže nakoniec zničiť kĺbovú chrupku a kosti.
3. Trochanterická burzitída
Ďalšou možnou príčinou bolesti bedier je trochanterická burzitída. Tento stav nastane, keď sa bursa – tekutinou naplnený vak alebo dutina v blízkosti bedrového kĺbu, zapáli.
Akékoľvek množstvo faktorov môže spôsobiť trochanterickú bursitídu vrátane poškodenia bedier, nadmerného používania kĺbov, problémov s držaním tela alebo iných stavov, ako je napríklad reumatoidná artritída. Toto je oveľa častejšie u žien ako u mužov.
4. Zlomenina bedra
Zlomeniny bedier sú bežné u starších ľudí a u tých, ktorí majú osteoporózu, čo je oslabenie kostí v dôsledku veku alebo iných faktorov.
Zlomeniny bedier spôsobujú veľmi náhlu a silnú bolesť bedier a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Existujú komplikácie, ktoré môžu vyplynúť zo zlomeniny bedra, ako je krvná zrazenina v nohe. Zlomenina bedra zvyčajne vyžaduje chirurgickú nápravu.
5. Syndróm praskania bedier
Syndróm praskania bedrových kĺbov, ktorý je najčastejšie u tanečníkov alebo športovcov, sa vyznačuje chraplavým zvukom – prasknutím, pukaním.
Toto popraskanie sa môže vyskytnúť napríklad pri chôdzi alebo pri vystúpení z kresla. Zvyčajne je bezbolestné, ale v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj bolesť bedier.
6. Osteonekróza
Osteonekróza alebo avaskulárna nekróza sa vyskytuje, keď krv neprechádza do kosti, či už dočasne alebo trvalo. To môže viesť k strate podpory kosti.
Chrupavka v tejto poruche je z počiatku normálna, ale neskôr sa poškodí. Nakoniec sa kosti môžu zlomiť alebo rozdrviť. Nie je vždy jasné, čo spôsobuje osteonekrózu.
Kĺbové poškodenie, ťažké užívanie steroidných liekov alebo alkoholu a liečba rakoviny vás môžu vystaviť väčšiemu riziku tohto stavu, ale príčina nie je nikdy určená v mnohých prípadoch.
Diagnostika
Pre bolesť bedier, ktorá by mohla súvisieť s ochorením, ako je artritída, sa vás môže lekár pýtať veľmi veľa otázok. Možno budete musieť aj chodiť a nechať lekára pozorovať kĺb v pohybe.
Taktiež bude merať pohyb v normálnom a abnormálnom bedre a porovná oba výsledky.
Okrem toho môže lekár na zistenie použiť aj Röntgen, CT skenovanie, MRI skenovanie alebo ultrazvuk. Tieto zobrazovacie testy poskytnú lekárovi podrobné zobrazenie vašich kostí, chrupavky a iných tkanív.
Ako liečiť bolesť bedier
Liečba bolesti bedier závisí od príčiny. Pri bolestiach súvisiacich s cvičením je liečba zvyčajne dostatočný odpočinok, aby sa kĺby mohli zahojiť. Tento typ bolesti prejde zvyčajne za niekoľko dní.
Ak máte artritídu, váš lekár vám predpíše lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti. Váš lekár vás môže odkázať na špecialistu, ktorý vám môže ponúknuť ďalšiu radu, a fyzického terapeuta, ktorý vám ukáže, ako robiť cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť stav kĺbov.
Pri úrazoch, liečba obvykle zahŕňa odpočinok na lôžku a lieky, ako napríklad naproxén – na zmiernenie opuchov a bolesti.
Zlomeniny bedra, deformácia bedra a niektoré zranenia môžu vyžadovať chirurgický zákrok na opravu alebo nahradenie bedrového kĺbu.
V chirurgii nahradenia bedrového kĺbu chirurg vymení poškodený bedrový kĺb za umelý. Hoci operácia náhrady bedrového kĺbu bude trvať určitú fyzickú terapiu, pretože si potrebujete zvyknúť na umelý kĺb. Ide ale o bežnú operáciu, ktorá je najčastejšie úspešná.
Existujú aj alternatívne druhy liečby. Pred podaním akejkoľvek alternatívnej liečby sa porozprávajte s lekárom o možnostiach liečby.
Niektoré holistické terapie môžu poskytnúť úľavu od bolesti bedier. Možné holistické terapie zahŕňajú videnie chiropraktika pre úpravu alebo akupunktúru. To zahŕňa dočasné umiestnenie veľmi malých ihiel do kľúčových oblastí tela na podporu hojenia.
Kedy navštíviť lekára
Kontaktujte svojho lekára ako bolesť bedier, trvá dlhšie ako niekoľko dní. Váš lekár môže navrhnúť plán na zvládnutie bolesti a na liečbu vášho stavu.
Avšak, ihneď kontaktujte svojho lekára, ak máte krvácanie bedrového kĺbu alebo vidíte odkryté kosti alebo svaly alebo sa vyskytne hluk pri popuknutí.
Tiež vyhľadajte okamžitú pomoc, ak sa váš bedrový kĺb zdal byť deformovaný, opuchnutý alebo začervenaný a máte silnú bolesť bedier.
Môžu to byť príznaky závažných stavov, vrátane septickej artritídy, čo je infekcia kĺbov. Ak zostane neliečená, septická artritída môže viesť k vážne zdeformovaným kĺbom a osteoartróze.
Použité zdroje: základné zdroje textu