Bolesť vystreľujúca do prstov

Bolesť vystreľujúca do prstovBolesť vystreľujúca do prstov je príznakom, ktorého pôvod môže byť či už úraz, alebo ochorenie. Samozrejme, bolesť prstov na nohe a na ruke spôsobujú iné príčiny. Avšak pri oboch je najčastejšou príčinou zranenie v podobe narazeného prsta. Taktiež za vznikom bolesti môže stáť ochorenie nervov nielen priamo v končatine, ale aj v mieche. V tomto článku sa dozvieme viac o príčinách a liečbe týchto bolestí, ale aj to, kedy sa odporúča navštíviť lekára.

Bolesť vystreľujúca do prstov a jej príčiny:


1. Úraz

Prsty sa skladajú z malých článkov, ktoré sú upevnené jednak kĺbmi, ale aj šľachami. Práve šľachy a kĺby sú najviac ohrozené.

Preťaženie prstov (časté u horolezcov) sa spočiatku prejavuje stuhnutosťou, no neskôr sa objavia aj opuch kĺbu, bolestivosť a obmedzenie hybnosti. V horších prípadoch sa vyskytne zápal šliach.

Jedným zo zranení, ktoré môže postihovať prsty, je aj tzv. tenisový lakeť. Ide o zranenie, ktoré je spôsobené zápalom úponu šliach svalového predlaktia. Prejavuje sa bolesťou najmä v predlaktí, ale môže vystreľovať aj do ramena, dlane a prstov.

Taktiež bolesť prstov vzniká aj pri menších zraneniach, ako je napríklad narazený prst.

2. Ochorenie nervovej sústavy

Poškodenie nervov dokáže zapríčiniť bolesti nielen v prstoch, ale aj v predlaktí či v ramenách. Príkladom takéhoto stavu je syndróm karpálneho tunela. Karpálny tunel je úzky priechod plný väzov a kostí na vašej ruke.

Obsahuje nervy a šľachy. Niekedy zahusťovanie podráždených šliach alebo iného napučiavania zužuje tunel a spôsobuje stlačenie nervu.

Symptómy sa zvyčajne začínajú postupne a keď sa zhoršujú, uchopenie predmetov sa môže stať pomerne ťažké. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu nervov.

Ďalšími ochoreniami, ktoré postihujú nervový systém, sú cukrovka, nadmerné užívanie alkoholu alebo toxických látok, ale aj ochorenie nazývané polyradikulone­uritída. Bolesť vystreľujúca do prstov je jedným zo symptómov, no často sa objavuje aj v zápästí.

Vyskočená platnička sa prejavuje poškodením a útlakom nervových vlákien. To sa môže prejavovať bolesťou v rôznych častiach tela, vrátane prstov. Ak je platnička vyskočená v dolnej časti driekovej chrbtice, ide o bolesť vystreľujúcu do prstov na nohách. Ak v hornej časti miechy, ide naopak o prsty na rukách.

3. Ochorenie srdcovo-cievnej sústavy

Bolesť vystreľujúca do prstov môže mať súvislosť aj s ochoreniami, pri ktorých očakávame úplne iné symptómy. Takými sú aj ochorenia srdcovo-cievneho systému, napríklad angina pectoris či infarkt myokardu.

Infarkt myokardu patrí medzi akútne formy ischemickej choroby srdca. Choroba spočíva v nedostatku kyslíka v bunkách srdcovej svaloviny.

Prejavuje sa bolesťou za hrudnou kosťou, nadmerným potením a dýchavičnosťou. Dosť často sa vyskytuje aj bolesť, ktorá vystreľuje do chrbta, krku, ramena, končatín alebo prstov.

Angina pectoris patrí taktiež medzi významné formy ischemickej choroby srdca. Problémom anginy pectoris je zužovanie ciev, ktoré zásobujú srdce.

Typickým príznakom je bolesť na hrudi, ktorá donúti človeka ukončiť hocijakú namáhavú činnosť. Niekedy sa táto bolesť vystreľujúca do prstov objavuje aj v ľavom ramene odkiaľ sa môže ďalej presúvať nervovými dráhami do krku, končatín a menej často aj do prstov.

V prípade prstov ide o krátkodobú bolesť trvajúcu niekoľko sekúnd alebo minút, ktorá sa nemusí vôbec objaviť.

Rozdiel medzi infarktom a anginou pectoris je, že po prekonaní infarktu sa stav zlepší, no pri angine pectoris sa pri námahe neustále objavujú príznaky.

Diagnostika

Váš lekár bude mať lekársku anamnézu a urobí fyzické vyšetrenie. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť, respektíve necitlivosť, ale aj to, pri ktorých pohyboch alebo v akom mieste je bolesť najintenzívnejšia .

Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti sánky.

  • Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti na tvári, kde môžu byť rôzne degeneratívne zmeny.
  • MRI využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane nervov.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do prstov

Zranenie, ktoré spôsobuje bolesť vystreľujúcu do prstov, sa lieči protizápalovými liekmi spolu s liekmi od bolesti.

Presilenie svalov a iné fyzické preťaženie sa lieči za pomoci mastí, ale najlepšie je regenerovať a snažiť sa nepoužívať prsty pri náročných prácach. V mnohých prípadoch sú účinné rehabilitačné procedúry.

Liečba bolesti bez zjavnej príčiny spočíva vo vyliečení primárneho ochorenia. Napríklad pri srdcovo-cievnych ochoreniach je potrebná intenzívna starostlivosť.

Poškodenie nervov sa lieči dlhodobo, kedy sú potrebné nielen rehabilitácie, ale niekedy aj neurochirurgický zákrok. Nie vždy je liečba úspešná a bolesť sa môže naďalej objavovať.

Kedy navštíviť lekára

Keďže bolesť v prstoch môže byť dôsledkom úrazu alebo nadmerného fyzického vyťaženia, nie je potrebné navštíviť odborníka.

V prípade, že bolesti neustupujú alebo sa naopak stupňujú, zájdite za odborníkom, pretože môže dôjsť k vážnemu opotrebovaniu kĺbov a šliach.

Ak sa bolesť vystreľujúca do prstov objavuje bez zjavnej príčiny, odporúča sa zájsť za lekárom, pretože môžete mať príznaky vážneho ochorenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button