Bolesť vystreľujúca do predlaktia

Bolesť vystreľujúca do predlaktiaPredlaktie pozostáva z dvoch kostí – vretenná (radius) a lakťová (ulna). Zranenie týchto kostí alebo nervov a svalov v ich blízkosti môžu spôsobiť bolesť vystreľujúcu do predlaktia. Bolesť vystreľujúca do predlaktia sa môže prejavovať odlišne v závislosti od toho, čo ju spôsobuje. Bolesť môže ovplyvniť funkciu ruky, čo má za následok mravčenie a necitlivosť. Ďalšie možné symptómy spojené s bolesťou v predlaktí zahŕňajú opuch predlaktia alebo prstov, necitlivosť prstov alebo predlaktia, oslabené ruky (napríklad pri úchope) a slabý rozsah pohybu kĺbu alebo zápästia.

Niekedy bolesť vystreľujúca do predlaktia nie je spôsobená zranením alebo dysfunkciou samotného predlaktia. Bolesť v predlaktí môže byť zapríčinená aj zranením, ktoré je na inom mieste.

Aj keď existuje veľa základných príčin bolesti predlaktia, väčšina môže byť liečená buď doma, alebo prostredníctvom jednoduchej lekárskej starostlivosti. Preto sa poďme pozrieť, v ktorých prípadoch je potrebné zájsť za doktorom.

Bolesť vystreľujúca do predlaktia a jej príčiny:


1. Zranenia

Zranenie alebo zlomenina jednej z kostí predlaktia je jednou z príčin vzniku bolesti. Pomerne mnoho ľudí malo počas svojho života zlomenú kosť predlaktia.

Jedným z častých zranení, ktoré postihuje oblasť predlaktia je aj tzv. tenisový lakeť. Ide o zranenie, ktoré je spôsobené zápalom úponu šliach svalového predlaktia.

2. Presilenie svalov

Bežná svalová slabosť spojená s bolesťou v oblasti ruky a predlaktia vzniká po väčšej fyzickej námahe alebo po presílení svalov. S nadmerným zaťažovaním svalov súvisí aj zápal šliach.

3. Ewingov sarkóm

Ewingov sarkóm je typ rakoviny kostí, ktorá často postihuje nohy, panvu, rebrá a paže, ale aj chrbticu.

Môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas detstva a mladšej dospelosti, zriedkavo sa vyskytuje aj u dospelých.

4. Srdcovo-cievne ochorenia

Bolesť vystreľujúca do predlaktia sa môžu prejaviť aj za prítomnosti srdcovo-cievnych chorôb, ako je napríklad infarkt myokarduangina pectoris.

Primárna bolesť síce vychádza z hrude, no niekedy prechádza aj do ľavého ramena. Odtiaľ sa môže preniesť až do oblasti predlaktia, ale je to skôr veľmi výnimočné.

5. Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel je úzky priechod plný väzov a kostí na vašej ruke. Obsahuje nervy a šľachy. Niekedy zahusťovanie podráždených šliach alebo iného napučiavania zužuje tunel a spôsobuje stlačenie nervu.

Symptómy sa zvyčajne začínajú postupne a keď sa zhoršujú, uchopenie predmetov sa môže stať pomerne ťažké.

Včasná diagnostika a liečba sú dôležité, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu nervov.

6. Infekcia kostí predlaktia

Infekcia kostí alebo aj osteomyelitída predlaktia je bakteriálna alebo hubová infekcia kostí, typicky spôsobená baktériou Staph Aureusom.

Je ťažké túto chorobu diagnostikovať, pretože infekcia môže pochádzať z prerušenia pokožky v oblasti alebo kdekoľvek inde v tele, ktoré sa šíri krvou.

7. Periférna neuropatia

Periférna neuropatia je poškodenie periférnych nervov, ktoré spájajú miechu a iné časti tela. To môže vyvolať bolestivé pocity v oblasti poškodených nervoch, necitlivosť, brnenie alebo slabosť rúk či nôh.

Periférnu neuropatiu spôsobuje cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, autoimunitné ochorenia, porfýria, nedostatok vitamínov, užívanie liekov (napríklad chemoterapeutiká), infekcie (napríklad HIV), alkoholizmus a iné.

8. Bez príčiny

Bolesť vystreľujúca do predlaktia môže byť spôsobená mnohými príčinami, ale je často aj idiopatická (bez príčiny).

Diagnostika

Lekár vám urobí vyšetrenie predlaktia. Na vyšetrení bude kontrolovať citlivosť, necitlivosť, svalovú slabosť a iné príznaky súvisiace s bolesťou predlaktia.

Váš lekár si môže objednať aj zobrazovacie testy, aby získal lepší obraz o príčine bolesti.

Röntgenové lúče môžu odhaliť oblasti predlaktia, kde môžu byť nervy alebo miecha potlačené kostnými alebo inými degeneratívnymi zmenami.

MRI (magnetická rezonancia) využíva rádiové vlny a silné magnetické pole na vytvorenie detailných snímok kostí a mäkkých tkanív, vrátane miechy a nervov prichádzajúcich z miechy.

Elektromyografia (EMG) sa používa vtedy, keď má lekár podozrenie, že bolesť vystreľujúca do predlaktia môže súvisieť s poškodením nervom.

Krvné testy môžu niekedy poskytnúť dôkaz zápalových alebo infekčných stavov, ktoré by mohli spôsobiť alebo prispieť k bolestiam, ktoré vystreľujú do predlaktia.

Ako liečiť bolesť vystreľujúcu do predlaktia

Liečba bolesti predlaktia sa môže líšiť v závislosti od základnej príčiny. Preto je dôležité nájsť túto príčinu, najlepšie u doktora.

Domáca liečba

Liečba doma je účinná, ak za vznikom bolesti stojí práve zranenieOdpočívanie predlaktia môže zvyčajne pomôcť znížiť stupeň zápalu

Obkladanie postihnutého miesta ľadom pokrytým látkou po dobu 10 až 15 minút môže tiež pomôcť znížiť opuch

Užívanie liekov na zmiernenie bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol, a analgetických mastí môže pomôcť znížiť opuch a nepohodlie v oblasti predlaktia.

Obmedzenie pohyblivosti dlane pomocou obväzu taktiež dokáže pomôcť zlepšiť vás stav.

Cvičenia

Niekedy lekári môžu odporučiť strečing a posilňovacie cvičenia na zníženie bolesti predlaktia. Nemali by ste však začať žiaden cvik bez súhlasu lekára.

V opačnom prípade by ste mohli zhoršiť stav zranenia.

Injekcia

Niekedy môže lekár odporučiť injekciu protizápalového lieku kortizónu. To môže znížiť zápal svalov, ktorý môže spôsobiť bolesť v predlaktí.

Operácia

Pokiaľ nepomôže bolesti predlaktia vyliečiť injekciou, lekár môže navrhnúť chirurgické metódy na zmiernenie bolesti.

Príklady týchto postupov zahŕňajú uvoľnenie šľachyuvoľnenie karpálneho tunelu.

Operácie by sa však mali vždy považovať za poslednú liečbu, ak opatrenia v domácnosti a cvičenie nie sú úspešné.

Váš lekár zvyčajne neodporučí chirurgický zákrok, ak nie je zranenie akútne alebo ak vaša liečba nepresiahla obdobie 6 až 12 mesiacov.

Kedy navštíviť lekára

O návšteve lekára pri bolesti vystreľujúcej do predlaktia rozhoduje každý sám.

Pri bežnom presílení svalstva predlaktia spolu s nedostatočnou regeneráciou nie je potrebné zájsť za odborníkom.

Avšak pri zlomeninách alebo pri nevysvetliteľnej bolesti sa odporúča navštíviť lekára, pretože bolesť nemusí ustupovať, a preto treba ju liečiť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

1 komentár

  1. Kazdu noc medzi 2 hodinov v noci ma zacne bolet ruka od lakta az po konce prstov.Celi den robym nie namahavu robotu a neboli ma nic. Len v noci ma zacne boliet ale to tak ze je to na nevidrzanie. Bol som uz aj u doktora.Bral som uz aj tabletky Rantudil. Sirdalud.Osvetcoval z Bio lampov. No nic nepomaha.Pekne by som Vas prosil o pomoc. Mam uz sice svoj vek (90)ale este by som nechdel zomriet. Dakujem Vam za porozumenie prajem vela Stastia. Štefan, Prosim Vas keby ste boli tak dobry a napisali mi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button